راضی بودی؟

آوریل 9, 2020

راضی بودی؟
در روزهای گرم تابستان، هنگامی که به خانه برمی­گردیم، انتظار هوای خنک و مطبوع را داریم! حتی گاهی عجله داریم تا زودتر به خانه برسیم و از هوای گرم بیرون آسوده شویم و نفس راحتی بکشیم! شاید یکی از بهترین حس‌های دنیا، سرما‌ی دلپذیر کولر گازی و باد خنک آن بعد ار خلاص شدن از گرمای طاقت فرسا باشد. ولی باید گفت که کولرگازی‌ها علاوه بر عملکرد اصلی خود، یعنی ایجاد هوای خنک، ویژگی‌های دیگری نیز دارند. مثل اینکه، ممکن است در فضای خانه نیز گرد و غبار وجود داشته باشد، و عطر غذا و پخت و پز به مشام برسد. معمولا در کولرهای گازی فیلترهایی برای رفع این بوها و آلاینده‌ها تعبیه شده است. اگر شما هم از کولرگازی استفاده می­کنید، علاوه بر استفاده از هوای مطبوع‌تر، می­توانید به راحتی با استفاده از فیلترهای کولرگازی خود، هوای خانه را تصفیه نمایید.
چگونگی تمیزکردن فیلترکولر‌گازی ال جی

کولرهای گازی ال جی بسته به مدل، ممکن است برخی از فیلترهای زیر را داشته باشد :

 1. پیش فیلتر یا فیلتر هوا
 2. فیلتر آیونایزر
 3. فیلتر 3M
 4. فیلتر ضد بو یا سه­گانه
 5. فیلتر ضدآلرژی
 6. فیلتر ضد ویروس

چگونگی تمیزکردن فیلترکولر‌گازی ال جی

فیلتر ضدبو ، ضد آلرژی و ضد ویروس چند سالی است که دیگر در کولرهای ال جی استفاده نمی‌شود؛ زیرا عملکرد این فیلتر‌ها از طریق فیلترهای دیگر پشتیبانی می­شود. در ادامه عملکرد فیلتر هوا، آیونایزر، فیلتر 3M و همچنین روش استفاده و نگهداشت آن شرح داده می­شود:
 • پیش فیلتر یا فیلتر هوا

فیلتر هوا و یا همان پیش فیلتر کولرهای گازی، گرد و غبار و ذرات معلق در هوای اتاق را پالایش می­کند و از این طریق ، هوای پاکیزه‌تری در فضا گردش پیدا می­کند. برای ایجاد هوای پاکیزه‌تر و همینطور جلوگیری از افزایش مصرف برق دستگاه، به دلیل عدم تبادل دمایی، لازم است هر دو هفته یک بار، این فیلتر را شستشو دهید. می­توانید با استفاده از این راهنما، به سادگی فیلتر هوای کولرگازی خود را پاکسازی کنید تا بتوانید از هوای سالم اتاق لذت ببرید.
فیلتر هوای اسپلیت‌های ال جی در برخی مدل‌ها زیر قاب پنل کولرگازی، و در برخی مدل ها بالای دستگاه قرار دارد. همچنین فیلترها در دستگاه‌های کولرگازی پنجره‌ای، زیر قاب پنل و در دستگاه‌های کولرگازی ایستاده، زیر قاب جلوی دستگاه و در قسمت پایین قرار گرفته است. روش شستشوی فیلتر، در تمامی مدل‌ها یکسان است و به روش زیر انجام می‌شود:
چگونه فیلتر کولر‌گازی ال جی را تمیز کنیم؟

نحوه‌ی شستشوی فیلتر کولر گازی ال جی :

 • فیلترها را با آب ولرم و کمی مواد شوینده خنثی (مواد شوینده­ی رایج) شستشو دهید.
 • سپس فیلترها را در سایه قرار دهید تا خشک شود.
در ادامه نحوه‌ی خارج نمودن فیلتر و قرار دادن مجدد فیلترها در هر نوع کولر را، طبق تقسیم بندی نوع 1 ، نوع 2 و … شرح خواهیم داد. قبل از اقدام به خارج نمودن فیلتر هوای کولرگازی، دستگاه را خاموش نموده و برق ورودی به دستگاه را قطع نمایید. برق ورودی کولرهای گازی معمولا به واسطه‌ی یک فیوز مینیاتوری تامین می­شود. فیوز را در حالت خاموش قرار دهید.
چگونه فیلتر کولر‌گازی ال جی را تمیز کنیم؟

خارج نمودن فیلتر کولرگازی LG (نوع 1 ):

 1. دو طرف قاب پنل را به سمت جلو بکشید و پس از آزاد شدن قاب آن را به سمت بالا بدهید.
 2. زیر قاب دستگاه، دو فیلتر خاکستری رنگ قرار دارد. سپس فیلتر هوا را به روش زیر خارج نمایید:
 3. قسمت میانی فیلتر یک زبانه وجود دارد. شما می­توانید با در دست گرفتن این زبانه فیلترها را به سمت بیرون بکشید.

چگونه فیلتر کولر‌گازی ال جی را تمیز کنیم؟

قرار دادن مجدد فیلترها در کولرگازی ال جی:
قلاب های فیلترها را در روکش جلویی قرار دهید و کناره های روکش جلویی را بررسی نمایید تا اتصال درست انجام شده باشد.
چگونه فیلتر کولر‌گازی ال جی را تمیز کنیم؟

خارج نمودن فیلتر کولرگازی LG (نوع 2):

دریچه ی خروج هوا (دمپر) دستگاه را پایین بیاورید.کلید پاور زیر دمپر، سمت راست قرار دارد. در این مدل می­توانید دستگاه را با کنترل و یا از طریق همین کلید خاموش نمایید و سپس فیلتر را بردارید.
چگونه فیلتر کولر‌گازی ال جی را تمیز کنیم؟
در این مدل سقف دستگاه، همان فیلتر دستگاه می­باشد. در واقع قسمت سقف شامل یک مشبک از نوع فیلتر است. برای خارج نمودن فیلتر زبانه­‌ی فیلتر را بگیرید.
چگونه فیلتر کولر‌گازی ال جی را تمیز کنیم؟
سپس آن را به آرامی به سمت بالا بکشید تا فیلتر خارج شود.
چگونه فیلتر کولر‌گازی ال جی را تمیز کنیم؟

قرار دادن مجدد فیلترها در کولرگازی ال جی:

قلاب فیلتر هوا را در محل مربوط قرار دهید و قلاب‌ها را به سمت پایین فشار دهید تا فیلتر نصب شود.
چگونه فیلتر کولر‌گازی ال جی را تمیز کنیم؟

خارج نمودن فیلتر کولرگازی پنجره‌ای LG :

در کولرگازی پنجره‌ای، قاب جلوی دستگاه را باز کنید. قاب برخی از کولرهای پنجره ای از قسمت بالا، و برخی دیگر از قسمت پایین باز می‌شود. یک زبانه برای باز کردن قاب نیز وجود دارد. فیلتر دستگاه زیر قاب قرار گرفته است. پس از شستشوی فیلتر ، آن را مجدد در همین قسمت قرار دهید و قاب را ببندید.
چگونه فیلتر کولر‌گازی ال جی را تمیز کنیم؟

خارج نمودن فیلتر کولرگازی ایستاده‌ی ال جی :

در کولرگازی ایستاده­ی ال جی، قاب قسمت پایین جلوی دستگاه را باز کنید. در این دستگاه ها نیز، یک زبانه برای باز کردن قاب وجود دارد. فیلتر دستگاه زیر قاب قرار گرفته است و به صورت کشویی به سمت بالا خارج می­شود. پس از شستشوی فیلتر، آن را مجدد در همین قسمت قرار دهید و قاب را ببندید.
چگونه فیلتر کولر‌گازی ال جی را تمیز کنیم؟
 • فیلتر آیونایزر کولر گازی ال جی

این فیلتر گاهی با نام فیلتر پلاسما یا فیلتر Plasmaster معرفی می­شود. فیلتر یونایزر، با انتشار یون و واکنش حاصل از آن، ذرات و برخی باکتری و میکروب‌ها را از میان می­برد. عملکرد این فیلتر با انتخاب کلید مربوط از روی کنترل کولرگازی ال جی شروع می­شود. این فیلتر معمولا قسمت سمت راست دستگاه و زیر قاب پنل قرار دارد. البته در مدل‌های جدید، امکان دسترسی به فیلتر وجود ندارد. برای تمیز نمودن فیلتر یونایزر، در مدل‌هایی که فیلتر قابل دسترس می­باشد به روش زیر عمل نمایید:
ابتدا کولر را خاموش کنید و برق ورودی دستگاه را قطع نمایید. سپس با یک دستمال خشک و یا گوش پاک کن، گرد و غبار فیلتر را تمیز کنید.
چگونگی تمیزکردن فیلترکولر‌گازی ال جی
چگونه فیلتر کولر‌گازی ال جی را تمیز کنیم؟
 • فیلتر 3M کولرگازی LG

3M  فیلتری با ویژگی‌های فیلتر هپا می­باشد. این فیلتر ضدگرد و غبار، ضد ویروس و ضد آلرژی است. بهتر است این فیلتر را هر 6 ماه یک بار تعویض نمایید. می­توانید فیلتر 3M را به روش زیر تمیز کنید:
ابتدا کولر را خاموش نمایید و برق ورودی دستگاه را قطع کنید. سپس فیلتر را با برس یا جاروبرقی تمیز نمایید.
چگونه فیلتر کولر‌گازی ال جی را تمیز کنیم؟

آیا می‌دانید که کولرگازی شما به چه علت نیاز به سرویس سالیانه دارد؟

هرچند شستشوی فیلترهای کولرگازی به صورت مداوم لازم است، اما این راهکار برای استفاده‌ی بهینه و تهویه­ی مطبوع محیط کافی نیست!
شما با این روش، تنها بخش قابل مشاهده­ی دستگاه را سرویس می‌کنید. اطلاع از این نکته برای شما ضروری است که بخش مهمی از دستگاه به دلیل آلودگی و گرد و غبار، عملکرد مناسبی نخواهد داشت. چنانچه سرویس دوره‌ای کولرگازی به طور مداوم و در زمان مناسب انجام نشود، شما هزینه‌های افزایش مصرف برق به دلیل کارکرد نامناسب کمپرسور و کندانسور را متحمل خواهید شد. که البته ما در مقاله 16ترفند کاهش قبض برق راهکارهای کمک به صرفه جویی در برق را بیان کردیم. در ادامه علاوه بر مطالبی که گفته شد، سرمایش کافی نیز از سوی کولرگازی تامین نمی‌شود. بنابراین بهترین گزینه برای نگهداری و استفاده‌ی بهینه از کولرگازی، سرویس دوره‌ای دستگاه می­‌باشد. می­‌توانید برای استفاده از این خدمات ویژه، از کارشناسان تعمیرکار  کمک بگیرید.
چنانچه اگر نیاز به تعمیر کولر گازی ال جی خود دارید می توانید با متخصصین ما تماس حاصل کنید

درج دیدگاه