راضی بودی؟

می 10, 2020

راضی بودی؟

چرا مبلغ قبض برق‌ تان زیاد است؟

اگر شما هم مصرف برق و هزینه‌ی برق‌تان بالا است در‌واقع هم برق و هم پول‌تان را هدر می‌دهد. راه‌حل صرف‌جویی در هر دو را برای‌تان توضیح می‌دهیم.

چرا مبلغ قبض برق‌ تان زیاد است؟

حتی اگر لوازم الکترونیکی خانگی را خاموش کنید، آن‌ها باز هم برق مصرف می‌کنند. وقتی دکمه‌ی خاموش را فشار می‌دهید اکثر لوازم الکترونیکی خانگی مانند تلویزیون، سینمای خانگی، و غیره به حالت استند-بای می‌روند.

در حالت استند-بای این لوازم خانگی به طور کامل خاموش نمی‌شوند. آن‌ها در حالت انتظار بوده ممکن است کارهایی مانند بروزرسانی، ضبط برنامه دلخواه‌تان را انجام دهند و در حالت کلی در انتظار بازگشت شما هستند تا در کمترین زمان مجدداً شروع به کار کنند

چرا مبلغ قبض برق‌ تان زیاد است؟و در حال مصرف برق هستند. مثلاً تلویزیون و رسیور نیازمند راه‌اندازی اولیه است که زمان‌بر می‌باشد ولی در حالت استند-بای نیازی به شروع مجدد نبود و دستگاه سریعاً روشن می‌شود. این حالت برق استند-بای یا بار فانتوم (phantom) نامیده می‌شود. انرژی از دست‌رفته، انرژی خون‌آشام یا انرژی نشتی نامیده می‌شود.

بر اساس آمار لوازم الکتریکی خانگی در حالت استند-بای حدود ۱۰ درصد یا بیشتر از هزینه‌های قبض برق را شامل و هدر می‌دهند.

چرا مبلغ قبض برق‌ تان زیاد است؟

لوازم خانگی مانند تلویزیون، اجاق گاز تنها استفاده کننده‌گان از برق نیستند. لوازم خانگی که دارای آداپتور و یا شارژر هستند و به صورت ۲۴ ساعته در پریز می‌مانند هم در این مصرف شریک هستند. شارژر موبایل در حدود ۰.۲۴ وات انرژی در روز در حالتی که پریز باشد ولی استفاده نشود مصرف می‌کند. شارژر لپ‌تاپ حدود ۴.۴۲ وات وقتی استفاده نمی‌شود و ۲۹.۴۸ وات اگر لپ‌تاپ را به طور کامل شارژ کند مصرف می‌کند.

چند نمونه مقدار توان مصرفی لوازم خانگی به قرار زیر است:

نام دستگاه توان مصرف در حالت کار توان مصرف در حالت استند-بای
کولر گازی ۳۰۰-۲۰۰۰ وات
یخچال (۱۶ فوت) ۷۲۵ وات
ماشین لباسشوئی ۳۵۰-۵۰۰ وات
خشک کن لباس ۱۸۰۰-۱۵۰۰ اوت
ماشین ظرفشویی* ۱۲۰۰-۲۴۰۰ وات
جارو برقی ۱۰۰۰-۱۴۴۰ وات
پنکه برقی ۶۰-۱۰۰ وات
پنکه سقفی ۶۵-۱۷۵ وات
سشوار ۱۲۰۰ – ۱۸۷۵ وات
بخاری برقی ۷۵۰-۱۵۰۰ وات
اتوی لباس ۱۰۰۰-۱۸۰۰ وات
اجاق ماکروویو ۷۵۰-۱۱۰ وات
قهوه ساز ۹۰۰-۱۲۰۰ اوت
توستر ۸۰۰-۱۴۰۰ وات
تلویزیون (با توجه به اینچ) ۶۵-۱۷۰ وات
کامپیوتر ۱۲۰ وات ۳۰ وات
مانیتور ۱۵۰ وات ۳۰ وات
لپ‌تاپ – نوت بوک ۵۰ وات
رادیو – سیستم صوتی ۷۰ – ۴۰۰ وات
رادیو ساعت دار ۱۰ وات

* استفاده از سیستم خشک‌کن مصرف انرژی را در حد قابل توجه افزایش می‌دهد.

چرا مبلغ قبض برق‌ تان زیاد است؟

آزمایش میزان انرژی نشتی

آیا می‌خواهید بدانید میزان نشتی برق در خانه‌تان چقدر است؟ کولر گازی و یا هر دستگاه حرارتی مانند آب‌گرم‌کن برقی را خاموش کنید. حالا، همه لوازم خانگی را خاموش کنید ولی از پریز برق در نیاورید.

سپس، به کنتور برق نگاه کنید. آیا هنوز می‌چرخد یا اعداد در حال تغییر هستند. اگر جواب‌تان مثبت است، به این معنی است که لوازم برقی در حال مکیدن برق هستند.

همین‌طور دستگاه‌های اندازه‌گیری میزان مصرف وجود دارد که می‌توانید آن را به پریز برق زده و دوشاخه وسیله مورد نظر را به آن وصل کنید. میزان مصرف بر حسب وات نمایش داده خواهد شد.

چگونه نشتی برق را از بین ببریم

ساده‌ترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که دو شاخه لوازمی که استفاده نمی‌کنیم را از پریز در آوریم. اما این کار سختی است اگر از اشیاء مختلفی استفاده می‌کنید یا پریز پشت لوازم و اثاثیه سنگین قرار گرفته است.

یک راه آسانتر این است که از چند راهی‌های دارای دکمه خاموش/روشن استفاده کنید. مثلاً این مورد برای یک چند راهی برای تلویزیون، سینمای خانگی و … استفاده کنید. یک چند راهی برای لوازم خانگی آشپزخانه استفاده کنید. اما باید به میزان شدت جریانی که یک چند راهی برق می‌تواند تحمل کند دقت داشته باشید.

چند راهی‌های هوشمند وجود دارند که یک قدم جلوتر هستند. آن‌ها خروجی‌های (دوشاخه‌های) مختلفی برای انواع وسیله‌ها دارند. بعضی دوشاخه‌ها برای وسایل طراحی شده‌اند که همیشه نیاز به برق دارند مثلاً برای یخچال. بعضی برای وسایلی که به حالت استند-بای می‌روند ولی نیازی به روشن ماند ندارند مانند تلویزیون و شارژرها. وقتی شما این نوع وسایل را خاموش می‌کنید یا اینکه موبایل را از شارژر در می‌آورید. چند راهی آن را احساس می‌کند و فقط برق آن وسیله را قطع می‌کند.

دو شاخه‌های دارای تایمری دستی یا دیجیتالی هم وجود دارد که می‌توانند برق یک یا چند وسیله را در زمان‌های مختلفی قطع وصل کنند. انواع پریزهای هوشمند دیگری وجود دارد که به پریز معمولی وصل می‌شوند و توسط یک اپ (app) با استفاده از موبایل به صورت کنترل از را دور تنظیم می‌شود تا در زمان‌های مشخصی خاموش و روشن شوند.

چرا مبلغ قبض برق‌ تان زیاد است؟

لوازم خانگی که دارای مصرف انرژی بالا هستند را جایگرین کنید

در برخی شرایط عوض کردن لوازم خانگی یا وسایل بهترین راه‌حل است. لوازم خانگی قدیمی هم به خاطر تکنولوژی ساخت‌شان و هم به خاطر فرسودگی دارای مصرف انرژی بیشتر هستند. مثلا اگر میزان مصرف برق در زمان برای یک یخچال را در نظر بگیریم خواهیم فهمید که در بلند مدت هزینه برق مصرفی از خرید یک یخچال نو بیشتر می‌باشد.

امروزه لوازم خانگی دارای برچسب مصرف انرژی هستند اما در مواقعی لازم است که میزان مصرف را خودتان اندازه‌گیری کنید، تا از صحت آن مطمئن شوید. ضمناً میزان مصرف به نصب و راه‌اندازی و استفاده صحیح هم بستگی دارد.

چرا مبلغ قبض برق‌ تان زیاد است؟

همین‌طور در اندازه‌گیری میزان برق مصرفی در کنتورهای جدید هوشمند با توجه به زمان‌های کم باری، میان باری و پر باری انجام می‌گیرید. با مرکز خدمات مشتریان مرکز برق شهر خود تماس گرفته و ساعت‌های مربوطه را جویا شوید. از استفاده وسایل برقی پرمصرف مانند ماشین لباسشویی، ظرفشویی، اتو و … در زمان پرباری که غالبا اوایل شب می‌باشد خوداری نمایید.

[homepichPost]

درج دیدگاه