راضی بودی؟

آوریل 1, 2020

راضی بودی؟

کولرهای گازی به عنوان یک دستگاه دلپذیر برای لذت بردن از هوای خنک در گرمای طاقت فرسای تابستان، چند سالی است که مورد استقبال قرار گرفته و مهمان خانه‌های مردم شهر­های مختلف، به ویژه شهرهایی با هوای گرم و مرطوب یا به اصطلاح شرجی شده است. افراد زیادی به دلیل سرمای مطلوب کولرگازی از آن استفاده می‌کنند و دوست دارند که دستگاهشان همیشه خوب کار کند. ولی امان از روزی که دستگاه کولر خراب شود!

یکی از ایرادات شایع که مصرف­ کنندگان کولرگازی اغلب با آن مواجه می شوند نشتی آب از پنل کولر است.
اما نگران نباشید چون این موضوع همیشه ایراد نیست! گاهی با رعایت چند نکته برطرف می‌شود، و اگر شما نیز با این مشکل مواجه شدید، ممکن است بتوانید با مطالعه­‌ی این مقاله همچنان از دستگاه لذت بخش خود به راحتی استفاده کنید.
ما راهکارهایی برای رفع ایراد نشتی و آبریزش از کولرگازی را در ادامه خواهیم گفت. علاوه بر این لازم است بدانید، رعایت برخی از این موارد باعث کاهش مصرف برق دستگاه هم می­‌شود. بدین ترتیب شما با یک تیر دو هدف را نشانه می­‌گیرید.
چرا از کولر گازی آب چکه میکند؟

علت جمع شدن آب در پنل کولرگازی چیست و چرا کولرگازی رطوبت تولید می­کند؟

برای دانستن اینکه چرا گاهی اوقات از پنل کولرگازی آب چکه می­کند، ابتدا لازم است بدانید دلیل تجمع رطوبت در دستگاه چیست؟ و چرا داخل پنل، آب جمع می­‌شود؟ و سپس در ادامه راه حل جلوگیری و یا رفع نشت آب از کولر را برای شما شرح خواهیم داد.
 
اگر به خاطر داشته باشید زمانی که بیشتر از کولرهای آبی استفاده می­شد، هر سال برای تعویض پوشال و تمیز نمودن محل تجمع آب دستگاه، به پشت بام می‌رفتیم و کولر را برای یک تابستان دیگر آماده می‌کردیم.
کولرهای آبی با تولید رطوبت و وزش باد خنک، دمای اتاق ما را کاهش می‌داد.
 
حال با دستگاهی مواجه هستیم که دقیقا برعکس کولر آبی کار می کند و با جذب رطوبت، دمای محیط را متعادل می‌­‍‌‌سازد.
 
در واقع کولرگازی گرما و رطوبت اتاق را جذب می­‌کند، و همان هوای اتاق را پس از عبور از پنل، و جذب گرما دوباره به اتاق باز می­‌گرداند. مانند یک لیوان آب خنک، در هوای گرم!
 
 همانطور که بر روی یک لیوان آب خنک و گوارا در هوای گرم شبنم ایجاد می­‌شود، بر روی لوله­‌های فلزی داخل کولرگازی که از آن گاز خنک عبور می­‌کند نیز رطوبت تولید می­‌شود.
 
داخل پنل کولرگازی، سینی تخلیه (درین) وجود دارد که گاهی اصطلاحا ناودانی نامیده می­‌شود. رطوبت در این منبع جمع شده و پس از رسیدن به حفره‌ی تعبیه شده برای خروج آب، تخلیه می­‌شود. حال اگر به هر علتی این رطوبت از دستگاه خارج نشود، ممکن است شما شاهد یکی از موارد زیر باشید:
 1. نشتی و آبریزش از پنل کولرگازی
 2. پرتاب یخ از پنل کولرگازی
 3. پرتاب آب از پنل کولرگازی
 4. یخ زدگی داخل پنل کولرگازی
رطوبت هوا در مناطقی با آب و هوای متفاوت کاملا فرق دارد. مثلاً مناطق گرم و خشک دارای کمترین رطوبت و مناطق ساحلی دارای بیشترین رطوبت هستند که اصطلاحاً به آن شرجی می گویند. چرا از کولر گازی آب چکه میکند؟

خطر رطوبت هوای زیاد چیست؟

هرچقدر رطوبت هوا بالاتر برود بدن شما احساس گرمای بیشتری کرده و مغز فرمان عرق کردن را برای خنک کردن شما صادر می‌کند. ولی وقتی بدن خنک نمی‌شود، آنقدر این کار ادامه پیدا می‌کند که باعث از دست دادن آب، املاح و مواد شیمیایی مورد نیاز بدن می شود.
برای رفع مشکل نشتی آب کولرگازی و جلوگیری از آبریزی پنل کولر، موارد زیر را بررسی و رعایت نمایید:

  به لوله‌ی تخلیه­‌ی رطوبت ( درین ) کولرگازی توجه کنید!

گاهی به دلیل گرفتگی لوله، آب از محل ناودانی داخل کولرگازی تخلیه نمی­‌شود؛ پس از مدتی سینی درین پر می­شود و سپس از پنل سرازیر می­‌شود. گاهی لوله‌ی تخلیه­‌ی کولرگازی در داخل دیوار قرار داده شده و توکار است.
 
در این شرایط امکان بررسی لوله درین به سادگی وجود ندارد. در صورتی که با رعایت موارد بعدی مشکل رفع نشود، برای رفع عیب کولر نیاز به بررسی و تعمیر از سوی کارشناس می­‌باشد.
 
اما اگر لوله کشی تخلیه رطوبت دستگاه، به صورت روکار و قابل مشاهده و دسترسی است، موارد زیر را بررسی نمایید:
 • لوله‌ی تخلیه­‌ی رطوبت تا‌خوردگی و پیچ­ خوردگی نداشته باشد.
 • لوله از محل اتصال به دستگاه جدا نشده باشد.
در صورت قطع شدن لوله از محل اتصال، برای نصب مجدد لوله می‌­توانید از تکنسین­‌های ماهر تعمیرکار کمک بگیرید.
 
باید دقت داشته باشید که مسدود شدن لوله تخلیه کولر گازی به این معنی است که اگر به هر دلیل مانعی سر راه آن قرار گیرد آب جمع شده و به داخل پس‌زده خواهد شد.
چرا از کولر گازی آب چکه میکند؟
 در زیر مهم‌ترین و شایع‌ترین علت‌های آن توضیح داده می‌شود:
 • تا خوردن: زمانی که لوله درین (شیلنگ تخلیه آب) تاخورده باشد.
 • مسدود شدن لوله درین: اگر لجن یا گرد و خاک به‌ مرور زمان باعث مسدود شدن این لوله شود، باعث برگشت آب خواهد شد.
 • جمع شدن آب در سطل: اگر آب حاصل از کولر گازی را در ظرف یا بطری جمع می‌کنید، باید توجه داشته باشید که آب داخل ظرف به لبه شیلنگ نرسد. زیرا آب دیگر قادر به‌ ریخته شدن در ظرف نبوده و به داخل کولر بر می گردد.
 • عدم رعایت شیب شیلنگ تخلیه: شیلنگ تخلیه باید دارای شیب ملایم برای تخلیه باشد (همانند شیب ملایم قیمت بنزین!). اگر به هر دلیلی این شیب در نصب کولر گازی رعایت نشود یا بعداً از بین برود، تخلیه آب با مشکل مواجه خواهد شد.
چرا از کولر گازی آب چکه میکند؟ چرا از کولر گازی آب چکه میکند؟

    محل تخلیه‌ی رطوبت ( درین ) کولرگازی را بررسی کنید!

 • برخی مواقع به دلیل اینکه محل قرارگیری کولرگازی تا محل فاضلاب، فاصله­‌ی زیادی دارد، سطل و یا ظرفی زیر دستگاه قرار داده می‌­شود و لوله‌ی تخلیه درسطل قرار می­‌گیرد، تا آب در آن جمع شود.
معمولا ممکن است طی روز، خالی نمودن سطل آب را فراموش کنید، و هنگامی متوجه این موضوع شوید که دیگر دیر است، و آب از پنل سرازیر شده، و به وسایل زیر دستگاه آسیب رسانده است.
بنابراین اگر محل تخلیه­‌ی درین کولرگازی شما سطل می­‌باشد، دقت لازم را برای خالی نمودن به موقع آن داشته باشید.
چرا از کولر گازی آب چکه میکند؟
 • در صورتی که لوله­‌ی تخلیه به فاضلاب وصل است، محل فاضلاب را بررسی کنید. ممکن است به دلیل گرفتگی فاضلاب، رطوبت داخل کولر بماند و از پنل چکه کند.
مسدود شدن ناودانی یا لوله تخلیه کولر می تواند علت تخلیه نشدن آب کولر گازی باشد. وقتی ناودانی کولر که آب داخل آن جمع شده و بعد از طریق لوله درین تخلیه می‌شود به هر نحوی مسدود شده باشد (به‌وسیله گرد و خاکی که به لجن تبدیل شده یا غیره)، آب از ناودانی کولر سرریز کرده و از زیر آن به بیرون می‌ریزد. باید به این نکته توجه کنید که اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که لوله تخلیه آب کولر گازی را داخل سطل یا بطری می اندازید، بعد از پر شدن سطل از آب و رسیدن آب به لبه شیلنگ، آب دیگر قادر به خارج شدن نیست و از کولر سرازیر میشود. بنابراین گاهی علت ریختن آب از پنل داخلی کولر دو تیکه یا اسپیلت، نحوه اشتباه اتصال لوله ها و یا سرهم بندی کردن آنها به صورت موقتیست. راه های زیادی برای باز کردن لوله درین وجود دارد، اما قبل از هر چیز باید بتوان به این لوله که در پشت پنل داخلی کولر گازی قرار گرفته است، دسترسی پیدا کرد. ۲ روش برای انجام اینکار وجود دارد:

روش اول- بلند کردن پنل داخلی کولر گازی:

در این روش، باید مانند عکس زیر خارهای زیرین پنل را باز کرده و پنل داخلی کولرگازی را از پایین به‌صورت ۷۰ درجه به سمت بالا بلند کنید. سپس با استفاده از یک انبردست یا کاسه یا هر وسیله دیگری که اهرم میکنید، آن را ثابت نگه‌ داشته و کارتان را روی لوله تخلیه انجام دهید و آن را به حالت اولیه برگردانید. دقت داشته باشید که بلند کردن بیش‌ ازحد پنل باعث شکسته شدن گیره بالای آن و افتادن پنل خواهد شد. پس از بلند کردن بیش‌ ازحد آن خودداری کنید. چرا از کولر گازی آب چکه میکند؟ روش دوم- باز کردن قاب پنل داخلی کولر گازی: در این روش، با باز کردن قاب جلویی پنل داخلی کولر به زیر آن دسترسی پیدا می کنید. البته در بسیاری از کولرها فقط با این روش قادر به دیدن و سرویس لوله تخلیه هستید. در باز کردن و بستن قاب پنل داخلی، باید بسیار دقت کنید، چون در صورت شکسته شدن خارهای قاب پنل، در هنگام کار کولر گازی صدای نابهنجاری تولید کرده و مشکل ساز میشود.

 به فاصله‌ی کولرگازی تا محل تخلیه‌ی رطوبت دقت داشته باشید!

فاصله‌ی زیاد پنل کولرگازی تا محل تخلیه، باعث کند شدن جریان آب، و برگشت آب از پنل کولرگازی می‌شود.
 
فاصله‌­ی استاندارد از پنل تا محل تخلیه، به صورت دقیق قابل تخمین نیست؛ زیرا بستگی به شیب سرازیری لوله، قطر لوله و… دارد؛ اما توصیه می‌شود، این فاصله بیشتر از 3 متر نباشد.
 
همچنین، قطر لوله درین، نباید کمتر از 1 اینچ باشد.
در شرایطی که فاصله­‌ی پنل تا محل تخلیه زیاد است، برخی برای جلوگیری از نشتی آب، از پمپ تخلیه (درین) استفاده می‌کنند.
در صورتی که شما نیز از پمپ درین استفاده می­‌کنید و کولرگازی شما نشتی آب دارد، ممکن است پمپ دچار مشکل شده باشد. در این صورت پمپ درین نیاز به تعمیر دارد.

کمبود گاز در کولر گازی باعث آب دادن آن می‌شود

زمانی که کولر گازی دارای گاز مبرد کمی است یا به عبارت دیگر کمبود گاز دارد، سیکل آن به هم ریخته و باعث یخ زدن فین‌های اواپراتور (پنل داخلی) می‌شود. در این حالت، به‌ محض اینکه کولر کنتاکت کند یا خاموش شود، حجم زیادی از یخ های آب شده داخل ناودانی کولر ریخته و به علت عدم تخلیه آب کولر گازی، باعث سرریز شدن آب از کولر گازی می‌شود.

عایق نبودن لوله کولر گازی باعث آبریزش آن می‌شود

یکی دیگر از علل شایع آبریزش کولر گازی، عایق نبودن لوله‌های آن خصوصاً لوله‌های زیر یونیت داخلی است که باعث ریزش آب از لوله ها می‌شود. چطور؟…. لوله‌های کولر گازی مخصوصاً لوله برگشت یا لوله گاز یا همان لوله ضخیم‌تر کولرگازی، بسیار خنک است و اگر با عایق کاملا پوشانده نشود همان اتفاق لیوان آب برایش می افتد. یعنی رطوبت هوا به‌صورت مایع و قطره‌قطره به داخل منزل می ریزد. چرا از کولر گازی آب چکه میکند؟ نکته: مناسب‌ترین راه برای تخلیه آب کولر گازی، استفاده از لوله کشی توکار کولر گازی است یا اصطلاحاً لوله مرکزی تخلیه آب کولر گازی. البته باید به این موضوع توجه داشت که منظور از لوله مرکزی، لوله فاضلاب نیست. زیرا به علت بوی بد، امکان ورود بوی نامطبوع از طریق کولر گازی بسیار زیاد است. به همین دلیل یک لوله جدا مخصوص کولر گازی کشیده شده و آب خروجی کولر گازی از این طریق تخلیه می‌شود. چرا از کولر گازی آب چکه میکند؟ تا به اینجا علت های شایع آب دادن کولر گازی را بیان کردیم. اگر با توجه به مطالب بالا مشکل شما حل نشد و برای تعمیر کولر گازی خود به کمک احتیاج داشتید، متخصصین مجرب تعمیرکار در کوتاهترین زمان نزد شما خواهند بود. کافیست با شماره 09126221074 تماس حاصل فرمایید و یا به صورت آنلاین فرم درخواست تعمیرات خود را پر کنید. البته نکات تخصصی‌تری نیز جزو علت‌های آب دادن کولر گازی است. مانند شکستگی یا ترک سینی زیر فین‌ها و مسدود شدن لوله کولر گازی (تاخوردن لوله). با این حال موارد اشاره شده در این مطلب بسیار رایج و علت اکثر مشکل آبریزش کولر گازی افراد می باشند. در صورت نیاز درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کنید یا با کارشناسان تعمیرکار تماس بگیرید [homepichPost] مطالب مشابه: چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم؟       علت خنک نکردن کولر گازی

درج دیدگاه