5/5 - (1 امتیاز)

ژوئن 18, 2022

5/5 - (1 امتیاز)

نصب آیفون صوتی

پیش از اینکه به سراغ سیم کشی آیفون صوتی برویم، لازم است تا مراحل نصب آیفون صوتی را بدانید. اما سوال اکثر افراد این است که چگونه آیفون صوتی را نصب کنیم؟

همانطور که در بخش قطعات آیفون صوتی گفتیم، این دستگاه از چند بخش مختلف از جمله پنل داخلی یا گوشی، پنل خارجی، ترانس تغذیه و قفل بازکن تشکیل شده که هر کدام از این قسمت ها در محل مخصوصی نصب می شوند.

[readMore]نصب آیفون تصویری[/readMore]
 • نحوه نصب گوشی آیفون صوتی

گوشی آیفون صوتی باید در قسمتی قابل دسترس در داخل ساختمان ساختمان نصب شود. ترجیحاً هر چه محل نصب گوشی آیفون به آشپزخانه نزدیک تر باشد، بهتر است.

ارتفاع نصب گوشی آیفون را در حدود 150 سانتی متر از کف در نظر می گیرند تا استفاده از آن برای میانگین افراد آسان باشد.

برای اینکه بتوانیم گوشی آیفون را بر روی دیوار مورد نظرمان قرار دهیم، ابتدا باید براکت پشت گوشی را با کمک پیچ و رول پلاک به دیوار نصب کنیم.

در زمان خرید آیفون صوتی، براکت پشت گوشی در بسته بندی محصول قرار دارد و نیازی نیست این قطعه را از بازار تهیه کنید.

پس از اینکه براکت با کمک پیچ به خوبی روی دیوار ثابت شد، اتصالات سیم کشی پشت گوشی را انجام داده و در نهایت گوشی را بر روی براکت جا می زنیم.

 • نحوه نصب پنل آیفون صوتی

پنل خارجی آیفون های صوتی باید در داخل قوطی توکار آیفون بر روی دیوار خارج از ساختمان و در ارتفاع 140 سانتی متری از کف نصب شوند.

[readMore]تعمیرات آیفون صوتی[/readMore]

در زمان خرید یک دستگاه آیفون صوتی، قوطی توکار به همراه پنل در داخل بسته بندی آن وجود دارد. برای نصب پنل باید اول از همه قوطی را در دل دیوار جای دهید.

اگر دیوار ساخته شده و تکمیل است، می توانید ابتدا ابعاد قوطی را اندازه گرفته و به همان مقدار دیوار را با فرز و هیلتی کنده کاری کنید تا محل نصب قوطی بر روی دیوار ایجاد شود.

سپس سیم های آیفون را از داخل شکاف قوطی خارج کرده و قوطی را با کمک گچ در داخل فضای ایجاد شده نصب و محکم می کنیم.

در این مرحله باید به سراغ پنل گوشی صوتی رفته و سیم های آیفون را بر اساس روشی که در ادامه متن خواهیم گفت، به ترمینال های پشت پنل اتصال دهید تا برق به پنل وارد شده و ارتباط بین گوشی و پنل برقرار شود.

 • نحوه نصب ترانس تغذیه آیفون صوتی

ترانس تعذیه آیفون صوتی را باید در محلی قرار دهید که به دور از رطوبت و تابش مستقیم نور خورشید بوده و فاصله کمی نسبت به پنل درب ساختمان داشته باشد.

برای نصب ترانس تغذیه باید از سیم افشان 1.5*2 استفاده نموده و از طریق همین سیم ترمینال های مثبت و منفی منبع تغذیه به ترمینال های مثبت و منفی پنل وصل می شوند.

 • نحوه نصب قفل درب بازکن آیفون صوتی

قفل درباز کن در پشت درب ساختمان به نحوی نصب می شود که زنجیر کوتاه تر به سمت زبانه قفل باشد. برای نصب آن باید از سیم افشان 1.5*2 کمک گرفته شده و یک سر سیم را به ترمینال قفل بازکن و سر دیگرش را به پنل وصل می کنیم.

اگر آیفون صوتی شما برند سیماران است، می توانید از طریق لینک نحوه نصب و سیم کشی آیفون صوتی سیماران با طریقه راه اندازی و نصب این وسیله آشنا شوید.

[readMore]تعمیرات آیفون تصویری[/readMore]

روش سیم کشی آیفون صوتی

با همین توضیحاتی که تا این قسمت از متن دادیم، تا حدودی با طریقه سیم کشی آیفون صوتی آشنا شدید، با این حال در این قسمت روش سیم کشی آیفون صوتی را به صورت کامل تر به شما آموزش می دهیم.

در صورتی که آیفون صوتی ما 6 سیم باشد، می توانید بر اساس مراحل زیر و با کمک نقشه ای که در قسمت قبلی قرار داده ایم، آن را سیم کشی کنید:

نصب آیفون صوتی

نصب آیفون صوتی

 • نحوه سیم کشی گوشی آیفون صوتی

اولین کار این است که با توجه به تعداد طبقات ساختمان سیم چند زوج فویل دار مسی خریداری کنید. به عنوان مثال اگر ساختمان شما یک طبقه است، سیم چهار زوج کفایت می کند.

اما همیشه قبل از اقدام به خریدای سیم برای آیفون این نکته را مد نظر داشته باشید که تعداد زوج سیم ها را بالاتر از حد نیاز امروز ساختمان حساب کنید.

تا اگر زمانی قصد تعویض آیفون صوتی با تصویری را داشتید، لازم نباشد دوباره سیم کشی را از اول انجام دهید.

بر اساس نقشه سیم کشی آیفون صوتی 6 این طور عمل می کنیم:

 1. سیم انتقال صدا به گوشی به ترمینال A
 2. سیم انتقال صدا به پنل به ترمینال B
 3. سیم منفی مشترک به ترمینال C
 4. سیم زنگ به ترمینال D
 5. یک سیم افشان 5*2 از پایه +12 ترانس تغذیه گرفته و به ترمینال E وصل می کنیم.
 6. یک سیم افشان 5*2 دیگر به پایه F در پشت پنل خارجی آیفون صوتی اتصال داده و آن را به پایه A1 در قفل بازکن می بندیم.
 • سیم کشی پشت پنل آیفون صوتی

برای تکمیل سیم کشی لازم است تا طرف دیگر سیم را به همان صورت به ترمینال های پشت پنل آیفون صوتی اتصال می دهیم. به این صورت که:

 1. سیم صدای انتقالی از پنل به گوشی را به ترمینال A در پنل وصل می کنیم.
 2. سیم صدای انتقالی از گوشی به پنل را به ترمینال B در پنل می بندیم.
 3. سیم زنگ را از پنل داخلی به زیر شاستی زنگ در پشت پنل خارجی اتصال می دهیم.
 • سیم کشی ترانس تغذیه و قفل باز کن آیفون صوتی

حال به سراغ سیم کشی ترانس تغذیه و قفل درب بازکن آیفون های صوتی می رویم و مطابق روش زیر سیم بندی ها را انجام می دهیم:

 1. در زمان سیم کشی گوشی آیفون صوتی یک سیم افشان به ترمینال F در پشت گوشی اتصال داده و به پایه A1 قفل بازکن وارد کردیم، حالا سیم خروجی را از پایه A2 قفل بازکن گرفته و به ترمینال -12 ترانس وصل می کنیم.
 2. در انتها ترمینال L و N در ترانس تغذیه که می تواند نام های متفاوتی داشته باشد را از طریق سیم کشی برق ساختمان به جریان 220 ولت AC شهری اتصال می دهیم.

به این ترتیب آیفون صوتی ما نصب و سیم کشی شده و با وصل کردن برق ساختمان می توانید آیفون را مورد تست قرار دهید.

[readMore]سیم کشی آیفون تصویری[/readMore]

درج دیدگاه