فهرست این محتوا برای دسترسی سریع روی تیتر مربوطه کلیک کنید نمایش
راضی بودی؟

می 9, 2020

راضی بودی؟
علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جیبا بررسی آمار دستگاه های مراجعه کننده به بخش تعمیرات تلویزیون های LED و LCD متوجه می شویم که بیشترین میزان ورودی مربوط به خرابی بک لایت تلویزیون های ال جی است : مدل های مختلف در برند ال جی مانند LN , LB , LY , LS در بخش بک لایت دچار مشکل می شوند و ایراد ظاهری خرابی بک لایت تلویزیون به صورت قطع شدن تصویر تلویزیون در حالیکه پخش صدا بدون مشکل ادامه دارد، ظاهر می شود.

قبل از آنکه به بررسی علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی بپردازیم لازم است کمی در مورد اهمیت این بررسی و لزوم پرداختن به آن توضیح دهیم.

یکی از ارکان مهم در بخش فنی تعمیر تلویزیون تعیین علت اصلی ایجاد ایراد و برطرف کردن آن است.در مواردی که علت ایجاد خرابی و آسیب دیدگی قطعات امری غیر از تمام شدن عمر مفید و استهلاک طبیعی قطعات باشد باید حتما مشخص و به صورت اصولی برطرف شود در غیر این صورت قطعه تعویض شده مجددا به مانند قطعه قبلی خراب می شود.

با بررسی آمار دستگاه های مراجعه کننده به بخش تعمیرات تلویزیون های LED و LCD متوجه می شویم که بیشترین میزان ورودی مربوط به خرابی بک لایت تلویزیون های ال جی است.

مدل های مختلف در برند ال جی مانند .LN , LB , LY , LS در بخش بک لایت دچار مشکل می شوند و ایراد ظاهری خرابی بک لایت تلویزیون به صورت قطع شدن تصویر تلویزیون در حالیکه پخش صدا بدون مشکل ادامه دارد، ظاهر می شود.

در ادامه به بررسی علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی و راهکارهای برطرف کردن آنها می پردازیم :

علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی

  • استفاده از قطعات با کیفیت متوسط

اگر بخواهیم واقعی به موضوع خرابی بک لایت تلویزیون ال جی نگاه کنیم می بینیم که قطعات بخش بک لایت در آنها برای همین میزان کارکرد ساخته شده اند. در واقع تلویزیون هایی مانند مدل lb , lf , ly , ls و مدل های مشابه تلویزیون های میان رده ای اقتصادی هستند که میانگین عمر مفید آنها حدود 5 سال در نظر گرفته می شود.

با مطالعه نکات بعدی متوجه می شوید که چرا تعدادی از این تلویزیون ها همین میزان را هم کار نمی کنند و دچار خرابی هایی شبیه خرابی بک لایت می شوند.

  • بالا بودن ولتاژ بایاس لامپ ها در چند ثانیه ابتدایی روشن شدن تلویزیون

در ابتدای روشن شدن تلویزیون های ال جی لوگوی این برند نمایش داده می شود و در این لحظات تنظیمات مختلف رنگ و نور بصورت پیش فرض عمل می کننند و این پیش فرض در حالت بیشترین مقدار نور بک لایت تنظیم شده است تا لوگوی ال جی کاملا شفاف و واضح دیده شود.

علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی

  • جدا شدن لامپهای بک لایت از شاسی دستگاه

این ایراد در مدل هایی که دارای بک لایت شاخه ای هستند بیشتر دیده می شود. در این مدل ها شاسی اصلی دستگاه بعنوان خنک کننده لامپ های ال ای دی محسوب می شود و به مرور زمان با از بین رفتن چسب بین لامپها و فلز زیرین آنها در واقع ارتباط بین قطعه و هیت سینک آن از بین می رود و یا ضعیف می شود که باعث گرم شدن بیشتر لامپها و سرعت گرفتن روند استهلاک آنها می شود.

  • استفاده از بالا ترین میزان نور بک لایت در منوی تنظیمات

تجربه نشان داده عموم تلویزیون های در حال استفاده در حالت بیشترین میزان نور بک لایت قرار دارند یعنی لامپ های بک لایت در بالاترین حد توان خود در حال کار هستند و طبیعی است که در این حالت کمترین میزان عمر مفید را خواهند داشت.

تنظیمات کارخانه ای عموم تلویزیون ها در حالت بیشترین نور بک لایت قرار داده می شود و حتی ریست کردن تلویزیون هم باعث قرار گرفتن میزان نور بک لایت در حالت حداکثری خواهد شد.

موارد گفته شده در کنار هم باعث افزایش توان مصرفی تلویزیون شده و استهلاک بخش بک لایت را افزایش می دهد. اگر شما هم در منزل تلویزیون ال جی دارید و تا امروز با خرابی بخش بک لایت آن مواجه نشده اید برای جلوگیری از خرابی بخش بک لایت تلویزیون موارد ذیل را رعایت کنید :

  • کاهش نور بک لایت تلویزیون و تنظیم آن با نور محیطی منزل
  • روشن کردن گزینه صرفه جویی انرژی و تنظیم آن به تناسب نور محیط منزل
  • خاموش کردن تلویزیون در فواصل 2 تا 3 ساعت به مدت حدود 15 دقیقه

علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی

بررسی علت قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی

در صورتی که تلویزیون ال جی شما دچار مشکل قطعی تصویر شده است، علت بروز این اشکال را باید در قطعاتی جستجو کرد که به نحوی در تولید تصویر دخیل هستند. اگر تلویزیون شما تصویر ندارد اما صدا دارد، این به معنای آن است که تنها بخش‌های دخیل در تصویر دچار اشکال شده‌اند و تلویزیون در بخش صدا مشکلی ندارد. برای مثال اگر تلویزیون LED شما تصویر دارد اما صدا ندارد، ممکن است این اشکال به دلیل وجود خرابی در نور پس زمینه ایجاد شده باشد.

همانگونه که می‌دانید در تلویزیون های ال ای دی، نوری از پشت به صفحه نمایش تلویزیون تابیده می شود و باعث می شود که تصویر در نمایشگر تلویزیون قابل دیدن شود. حال در صورتی که لامپ های ال ای دی تلویزیون دچار خرابی گردند، تصویر دستگاه نیز دچار خرابی می‌شود. در این حالت اگر چه تصویر تلویزیون قطع شده است اما تلویزیون صدا دارد و سایر کارکردهای آن به صورت عادی انجام می‌شود. با توجه به این توضیحات می‌توان نتیجه گرفت که قطعی تصویر در غالب موارد به دلیل خرابی بک لایت (در تلویزیون های LCD، LED و…) اتفاق می‌افتد.

علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی

تلویزیون های ال جی با بیشترین میزان قطعی تصویر تلویزیون

تجربه کارشناسان تعمیرات تلویزیون نشان داده که در میان تلویزیون‌های ال جی، برخی از سری‌های تولیدی، بیشتر دچار این اشکال –یعنی قعطی در تصویر- می‌گردند. در میان تلویزیون های ال جی مدل هایی مانند LN ، LB ، LY ، LS بیشتر از دیگر دستگاه‌ها دچار این ایراد می شوند. خرابی قطعی تصویر تلویزیون در این دستگاه‌ها به اشکال مختلفی خود را نشان می‌دهد که عبارت است از:

خرابی و قطعی تصویر در سری LN تلویزیون ال جی:

علتی که در این مدل تلویزیونها سبب قطعی تصویر گردد، اتصالی کوتاه لامپ است. این اتصالی کوتاه در نهایت سبب تاریکی و قطع شدن تصویر تلویزیون می‌گردد. با قطع شدن اولین لامپ مدارات سری جریان در مدار بک لایت قطع می شود. پس از این اتفاق، تصویر در یک لحظه روشن شده و چشمک می زند و مجددا قطع می‌گردد.

خرابی و قطعی تصویر سری LB تلویزیون ال ج :

خرابی در این مدل شباهت زیادی به سری LN دارد با این تفاوت که لامپ های استفاده شده در این مدل بیشتر دچار اتصالی کوتاه می شوند. اتصالی پیش امده سبب خاموش شدن لامپ می‌گردد و در نهایت موجب می‌شود که بقیه لامپ ها روشن بمانند و لکه تاریکی در تصویر دیده شود.

علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی

علت آبی شدن تصویر در سری UH تلویزیون ال جی:

در اکثر تلویزیون های سری UH به علت معیوب بودن بک لایت مورد استفاده بعد از مدتی مصرف رنگ تصویر آبی می شود

خرابی و قطعی تصویر سری LY تلویزیون ال جی:

ساختار این مدل تلویزیون بسیار شبیه به سری LB است. با این وجود ورودی این مدل به بخش تعمیرات تلویزیون به دلیل قطعی تصویر بسیار کمتر از سری LB است.

خرابی و قطعی تصویر سری LS تلویزیون ال جی:

بک لایت بکاررفته در این مدل تلویزیون از نوع یکطرفه است. لامپ‌های بک لایت در دسته های 20 عددی تفکیک شده و کنترل هر یک از آنها توسط یک مدار انجام می‌شود. مشکل قطعی تصویر در این مدل تلویزیون‌ها عمدتاً به صورت زمانی است و برای مثال بعد از چند دقیقه کار کردن اتفاق می‌افتد. یعنی تلویزیون چند دقیقه درست کار می‌کند و بعد از آن به سبب قطعی نور بک لایت، تصویر تلویزیون نیز قطع می‌شود.

انواع خرابی بک لایت

خرابی بخش بک لایت در هر یک از این مدل ها معمولا به صورت مشخصی ایجاد می شود که عبارتند از :

قطع شدن تصویر تلویزیون ممکن است در چند حالت اتفاق بیفتد. خرابی لامپ ها در چند حالت ایجاد می شود که در یک حالت باعث می شود لامپ خراب خاموش شود ولی بقیه لامپ ها روشن بمانند. در این حالت تصویر کلی تلویزیون قطع نمی شود اما در محل لامپ خاموش در تصویر، تاریکی دیده می شود. در حالت دیگر خرابی لامپ ها، جریان کلی مدار هم قطع می شود و تولید نور بک لایت متوقف می شود. با قطع شدن نور بک لایت تصویر دیده نمی شود اما سایر کارکرد های تلویزیون مانند پخش صدا و یا کارکردن کنترل به صورت عادی انجام می شود.

علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی

اشکال قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی با وجود پخش صدا و راه حل

اشکال قطع شدن تصویر در تلویزیون های ال جی بیشتر در سری LN پدید می آید؛ این ایراد بیشتر ناشی از ضعف دستگاه در بخش بک لایت و برد پاور است که در نهایت منجر به سوختن لامپ های ال ای دی این دستگاه ها می شود. آن دسته از تلویزیون های سری LN که دچار چنین ایرادی می گردند نیاز به اِعمال تغییراتی در بخش برد پاور تلویزیون دارند تا مشکل آنها برطرف شود؛ تعمیر برد پاور سبب می گردد تا خرابی پدید آمده مجدداً تکرار نشود.

دارندگان این محصول توجه داشته باشند که تعمیر بک لایت تلویزیون های ال ای دی یک از شایع ترین تعمیرات در حوزه تعمیرات تلویزیون است و به منظور جلوگیری از تکرار خرابی می بایست در گام نخست مشکلاتی که باعث خرابی می شود، رفع گردد.

چگون می توان اشکال قطعی تصویر تلویزیون ال جی در حالیکه صدا‌ دارد را رفع نمود؟

در زمان بروز این اشکال، معمولاً یک قسمت از تصویر تلویزیون هال ال ای دی تیره تر می شود که این امر ناشی از خرابی لامپ های ال ای دی تلویزیون است. در غالب موارد، تعداد لامپ های معیوب به مرور بیشتر شده و با سوختن کامل یک لامپ سری، تصویر تلویزیون کاملاً قطع می شود.

تلویزیون های ۴۷ اینچ ال جی معولا دارای دو سری ال ای دی می باشند که بعد از خرابی یک سری وقتی تلویزیون روشن می شود، این سری از لامپها، یک لحظه روشن شده و مجدداً به دلیل خرابی، تلویزیون پروتکت کرده و تصویر قطع می شود. آن دسته از تلویزیون های سری LN که دچار چنین ایرادی می گردند نیاز به اِعمال تغییراتی در بخش برد پاور تلویزیون دارند تا مشکل آنها برطرف شود؛ تعمیر برد پاور سبب می گردد تا خرابی پدید آمده مجدداً تکرار نشود.

علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی

رفع اشکال قطعی تصویر تلویزیون ال جی

تعمیرات تلویزیون ال جی یکی دیگر از خدمات تخصصی ارائه شده در این مرکز می باشد که با رعایت تمامی پارامترهای ضروری و تخصصی این حوزه انجام می پذیرد. سرویس های مرتبط با این دستگاه به دست مهندسانی انجام می پذیرد که با حضور در دوره های تخصصی تعمیر، تسلط کاملی بر ساختار فنی و نرم افزاری تمامی تلویزیون های ال جی یافته اند و قادر هستند تا با استفاده از جدیدترین متدها و ترفندهای تعمیر اشکالات ایجاد شده در این دستگاه ها را مرتفع سازند.

شما کاربران گرامی می توانید در صورت بروز هر گونه اشکال و خرابی در هریک از مدلهای تلویزیون ال جی از جمله اشکال قطعی تصویر تلویزیون ال جی با وجود پخش صدا به مرکز تعمیرات ال جی مراجعه نمایید و شاهد رفع اشکالات پیش آمده در دستگاه خویش باشید.

علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی

در صورت برطرف نشدن خطا از کارشناسان ما مشاوره رایگان دریافت کنید.

مطالب مشابه:

ایراد صدا در تلویزیون 

[homepichPost]

درج دیدگاه