راضی بودی؟

مارس 31, 2020

راضی بودی؟

علت خنک نکردن کولر گازی

کولر گازی به اندازه کافی خنک نمی کند

دریچه های کولر گازی را بررسی کنید تا از باز بودن آن مطمئن شوید. حتی اگر یکی از آنها بسته باشد خنک کردن کل خانه سخت تر خواهد بود؛ چرا که هوای گرم قسمتی که دریچه کولر آن بسته است با هوای خنک بقیه قسمت ها ادقام شده و هوای منزل به اندازه کافی خنک نخواهد شد. در غیر اینصورت شما ممکن است مشکل دیگری داشته باشید از جمله نشتی در خنک کننده (refrigerant line). اگر کولر گازی شما قدیمی و یا به درستی نصب نشده باشد ممکن است فرسوده شده باشد و یا با توجه به اندازه منزلتان از قدرت کافی برخوردار نباشد. کولر گازی که برای منزل شما بیش از حد قدرتمند(یا بزرگ) هستند در بازه زمانی کم و تعداد دفعات زیاد مورد استفاده قرار می گیرند که همین مورد باعث کاهش بهره وری آن می شود. اگر کولر گازی شما برای منزلتان کوچک باشد به اجبار بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد که باعث خرابی زودتر آن می شود.

علت سرد نبودن باد کولر گازی

همانطور که گفته شد علت سرد نبودن باد کولر گازی به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد و در این مقاله ما سعی بر معرفی بیشترین علت های ممکن را کردیم و حال به ادامه بحث می پردازیم. شما عزیزان باید بدانید که استفاده از کولر نیز با رعایت چند نکته بسیار بهتر می شود و خب ما یکی دیگر از دلایلی که می تواند اتفاق بی افتد با این وجود که احتمال بسیار کمی نیز دارد اما شاید شما این مشکل را داشته باشید. تنظیم نبودن اسپلیت یکی دیگر از دلایل می باشد که خب باید تنظیمات را با استفاده از ریموت کنترل آن به درستی کولر را بر روی باد سرد و یا خنک تنظیم نمایید. در ادامه همراه ما باشید چرا که در پایین این مطلب دلایل مهمی دیگر را برای شما عزیزان بیان می نماییم و اقدام به برسی و حل مشکل سرد نبودن باد کولر گازی می کنیم.

کثیف بودن پنل داخل اتاق

کثیف بودن پنل داخل اتاق و کثیف بودن کمپرسور یکی دیگر از علت های تولید نکردن باد خنک توسط کولر گازی می باشد که ما به شما عزیزان توصیه می کنیم حتما حداقل سالی یکبار اقدام به سرویس کولر گازی خود کنید و حتما از یک فنی کار کمک بگیرید زیرا اقدام به چک کردن همه قطعات و تست کولر و همچنین برسی های کاملی را انجام می دهد و اینگونه دیگر هیچ مشکلی برای کولر پیش نمی آید و به صورت کامل رضایت بیشتری درصورت رعایت موارد گفته شده و همچنین برسی های سالانه مهم می توانید داشته باشید. قطعا کثیف بودن پنل داخل اتاق یکی دیگر از عوامل تولید باد گرم می باشد حتما باید قبل از روشن کردن کولر گازی پس از مدتی ابتدا به صورت کامل آن را چک کرده تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل فرمایید علت خنک نکردن کولر گازی چیست؟ چرا کولر گازی باد خنک نمی زند؟ دلیل اینکه کولر گازی فضای خانه را خنک نمی کند چه چیزی می تواند باشد؟ این ها رایج ترین سوالات مشتریانی است که از کارشناسان ما می پرسند. به همین خاطر قصد داریم در این مقاله آموزشی شما را با  8 مورد از علت خنک نکردن کولر گازی آشنا کنیم.

۱ – فیلتر هوا

اگر فیلتر هوا خاک گرفته و یا به هر دلیلی کثیف و کیپ شده باشد، هوا نمی تواند به راحتی در پنل داخلی به گردش در آید . به همین دلیل به میزان قابل توجهی ظرفیت خنک کنندگی دستگاه کاهش می یابد . سعی کنید فیلتر را در مدت معینی شستشو دهید .

۲ –  کویل ها

کویل کندانسور گرما را از بین می برد زیرا مبرد در کویل ها جریان دارد. اگر این کویل ها کثیف باشد مانع از رفت و آمد خوب هوا و مبرد میشود . اگر کویل ها به طور قابل توجهی کثیف باشند، کندانسور  قادر نخواهد بود دمای مناسب را حفظ کند، لذا کمپرسور برای خنک کردن محیط به طور مداوم  عمل خواهد کرد.

۳ – کمپرسور

کمپرسور ممکن است خراب باشد که در این صورت فقط فن داخلی دستگاه کار می کند و باد خنک نمی دهد. برای تعویض کمپرسور حتما با یک متخصص کولر گازی یا یک شرکت معتبر تماس بگیرید .

۴ – ترموستات

ترموستات دمای هوا را کنترل می کند. هنگامی که دمای هوا بالاتر از یک نقطه تنظیم شود، ترموستات سوئیچ را فعال کرده تا قدرت را به طرف فن و کمپرسور فراهم کند. اگر ترموستات معیوب باشد، ممکن است محیط به درستی خنک نشود در نتیجه دستگاه مجددا شروع بکار نمی کند.

۵ – ترمیستور

ترمیستور سنسور متصل به کنترل کننده است که دمای هوا را تشخیص می دهد. مقدار مقاومت ترمیستور در ارتباط با درجه حرارت هوا تغییر می کند. اگر دمای هوا افزایش یابد، مقدار مقاومت کاهش می یابد. برای تعیین اینکه آیا ترمیستور خراب شده است یا نه ، از یک مولتی متر برای آزمایش آن استفاده می شود.

۶ – برد کنترل

برد کنترل ولتاژ ورودی به موتور و موتور فن را تنظیم می کند .برای تست برد باید تک تک قطعات برد تست شود . تست برد را به هیچ عنوان خودتان انجام ندهید زیرا با کوچکترین اشتباهی به بقیه اجزاء برد آسیب می رسانید .

۷ –  خازن

کمپرسور مستقیما به وسیله چند رشته کابل به خازن وصل شده است . اگر خازن سوخته باشد موتور دستگاه استارت نمی خورد در نتیجه دستگاه باد گرم می دهد. برای تست خازن از یک مولتی متر استفاده می شود. هرگز به سوکت های سر خازن دست نزنید زیرا ممکن است شوک الکتریکی به شما وارد شود.

۸ – مبرد

عدم وجود مبرد کافی در سیستم نیز باعث کاهش سرما می شود که به چند دلیل از جمله نشتی ، سوراخ بودن لوله و ….. به وجود می آید . برای تست نشتی و شارژ آن با بهترین گازهای موجود در بازار با شرکت تعمیرکار تماس حاصل فرمایید .

چرا کولر گازی توانایی خنک کردن فضای خانه را ندارد؟

یکی از مشکلاتی که در استفاده از کولر گازی رخ می دهد، خنک نکردن کولر گازی است. در میان مشتریانی که برای تعمیر کولر گازی مراجعه می کنند، از عدم توانایی کولر برای خنک کردن محیط گلایه دارند و همان گونه که می دانید در تابستان نبود کولر، تحمل شرایط را سخت خواهد کرد. در نتیجه در ابتدا توصیه ما بر این است قبل از خرید کولر گازی، ابتدا تحقیق کرده و بهترین برند از نظر کیفیت و عملکرد را انتخاب نمایید. اما ممکن است حتی بهترین کولر هم دچار خرابی شده و نیاز به تعمیر داشته باشد که خنک نکردن کولر گازی یکی از مشکلات رایج در این وسیله است.

دلایل خنک نکردن کولر گازی :

عوامل مختلفی در خنک نکردن کولر گازی  موثر هستند که حتی برخی از آن ها منجر به سوختن موتور وسیله خواهند شد. این مقاله به شما کمک می کند تا بتوانید علت خنک نکردن کولر گازی را یافته و در صورت امکان، خودتان مشکل را رفع کرده و یا از تعمیرکار ماهر کمک بگیرید:
  • فیلتر هوای کولر کثیف شده است

اولین علت خنک نکردن کولر گازی کثیف شدن فیلتر هوا کولر است. به محض که متوجه شدید باد کولر خنک نیست، ابتدا به سراغ پنل خارجی رفته و آن را باز کنید. فیلتر را به دقت بررسی نماید که آیا تمیز هست یا خیر. زمانی که هوا وارد کولر می شود، آلاینده ها  و ذرات معلق در هوا در فیلتر هوا به دام می افتد تا هوای ورودی به داخل ساختمان تصفیه شود. اکنون اگر حجم آلودگی ها در فیلتر زیاد شود، باعث می شود که جریان هوا در آن مسدود شده و در نتیجه هوا به خوبی نمی تواند در داخل کولر جریان داشته باشد همین موضوع منجر به خنک نکردن کولر گازی خواهد شد.
  • فن کولر گازی خراب شده است

یکی دیگر از علت خنک نکردن کولر گازی این است که فن کولر دچار عیب شده است. نقش فن در دستگاه، جریان هوا است که هوای خنک به خوبی به داخل ساختمان هدایت شود. تصور کنید که موتور فن عمر مفید خود را از دست داده و در نتیجه فن به شدت آرام حرکت می کند و یا این که پره های فن به دلیل ورود حشرات به داخل پنل خارجی، تاب برداشته اند. در چنین مواردی جریان هوا به درستی صورت نگرفته و باعث می شود که شما با مشکل خنک نکردن کولر گازی روبرو شوید.
  • دماسنج یا ترموستات کولر گازی دچار مشکل شده است

ممکن است علت خنک نکردن کولر گازی به خاطر خراب شدن دماسنج کولر باشد. کولر گازی به صورت اتوماتیک روشن و خاموش می شود. قبل از راه اندازی کولر باید دمای مد نظر را برای وسیله تعریف کنید تا در صورت افزایش دمای محیط به بیش از مقدار تعریف شده، کولر روشن شود. دماسنج و ترموستات آن سیگنال هایی را به کمپرسور ارسال می کنند تا بتواند دمای محیط را تشخیص داده و در صورت لزوم، کولر را روشن کند. تصور کنید که دماسنج خراب شده است در نتیجه قدرت تشخیص دمایی کولر مختل شده و همین موضوع یکی از علت خنک نکردن کولر گازی خواهد بود.
  • برد الکتریکی کولر خراب است

عملکرد برد و دماسنج مکمل است. به این معنا که برد الکتریکی باید به کمک دماسنج، دمای محیط را تشخیص داده و سیگنال هایی را به کمپرسور بفرستد تا دستور روشن شدن کولر صادر شود. در صورتی که برد الکتریکی خراب شده باشد، خنک نکردن کولر گازی رخ می دهد. توجه داشته باشید که سریعا باید کولر را خاموش کنید تا از سوختن موتور کولر جلوگیری شود در غیر این صورت هزینه زیادی برای تعمیرات باید پرداخت شود. در صورتی که خازن کولر دچار عیب شده باشد، کمپرسور کولر به کار نخواهد افتد که همین امر یکی از علت خنک نکردن کولر گازی خواهد شد. اما این سوال پیش خواهد آمد که چگونه می توان متوجه خراب بودن خازن شد؟ در ابتدا توصیه می کنیم که ظاهر خازن ها را بررسی کنید تا متوجه شوید آیا از نظر ظاهری، آسیبی دیده است یا نه. البته ممکن است که خازن ظاهرا سالم باشد ولی از کار افتاده باشد. در این صورت باید خازن را با ولتاژ مستقیم تست نمود. توجه داشته باشید که عمده خرابی قطعات در داخل کولر گازی، ناشی از تغییر ولتاژ برق در ساختمان است به همین دلیل است که حتما باید کول برق را به محافظ وصل کنید.
  • مقاومت گرمایی کولر دچار عیب شده است

در هر کولر گازی، یک قطعه به نام مقاومت گرمایی وجود دارد که با تنظیم دما و ارسال سیگنال به کمپرسور، به روشن شدن کولر کمک می کند. در صورتی که با مشکل خنک نکردن کولر گازی مواجه شده و مطمئن هستید که هیچکدام از موارد فوق عیب ندارند، شک نکنید که علت از خرابی مقاومت گرمایی بوده و حتما باید آن را تعویض کنید.
  • کولر انتخابی برای ساختمان مناسب نیست

یکی از ساده ترین علت خنک نکردن کولر گازی این است که کولر انتخابی برای متراژ خانه مناسب نیست. زمانی که کولر نمی تواند هوای ساختمان را خنک کند اغلب افراد گمان می کنند که سیستم داخلی دستگاه عیب پیدا کرده است. زمانی که تعمیرکار کولر را بررسی می کند، هیچ عیبی را یافت نکرده و به شما این اطمینان را می دهد که کولر گازی شما سالم است.
  • علت خنک نکردن کولر گازی سالم چیست؟

قطعا این سوال در ذهن شما به وجود می آید پس دلیل خنک نکردن کولر گازی چیست؟ اکنون به سراغ قدرت موتور کولر و تطابق آن با متراژ ساختمان بروید. هر کولر، قدرت مشخصی دارد که براساس آن می تواند فضای مشخصی را خنک کند به همین دلیل است که در زمان خرید کولر گازی، فروشنده از شما در مورد مساحت ساختمان و ارتفاع دیوارها سوال خواهد کرد. در صورتی که کولر برای خانه شما کوچک باشد، با مشکل خنک نکردن کولر گازی مواجه می شوید. قطعا در این زمان تنها راهکار، عوض کردن کولر و یا اضافه کردن یک کولر جدید به ساختمان است. لذا توصیه می شود که قبل از خرید هر برند از کولر گازی، قدرت موتور آن را به دقت بررسی کنید.
  • دمای محیط بیش از اندازه بالا است

البته کاهی نیز کولر گازی شما هیچ عیبی پیدا نکرده و از طرفی کولر خریداری شده برای مساحت ساختمان بسیار مناسب است. در چنین موارد علت خنک نکردن کولر گازی می تواند به دلیل تغییرات شدید دمایی باشد که این حالت بیشتر در استان های جنوبی کشور در اواسط تابستان رخ می دهد. برای مثال در اهواز، در بعضی از روزهای تابستان دما به حدی افزایش پیدا می کند که کولر گازی جوابگو نبوده و خنک نکردن کولر گازی به شدت برای افراد خانه و یا در محل کار، آزار دهنده و غیر قابل تحمل می شود. در این موارد توصیه ما بر این است که افراد برای خانه و یا محل کار خود یک کولر جدید خریداری کنند چرا که اگر بخواهند همان کولر در طول روز و تمام وقت روشن بگذارید، احتمال سوختن موتور آن زیاد خواهد بود. در صورت نیاز درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کنید یا با کارشناسان تعمیرکار تماس بگیرید [homepichPost] مطالب مشابه: چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم؟

درج دیدگاه