5/5 - (1 امتیاز)

ژانویه 20, 2020

5/5 - (1 امتیاز)

ابعاد تصویر تلویزیون بهم ریخته است

زمانی که با تصویری بهم ریخته مواجه شدید می‌توانید با اطالاعاتی که در ادامه در اختیارتان می‌گذاریم خودتان دست به کار شوید و مطمئن شوید دستگاه ایراد دارد یا نه ؟
در صورتی که در یک ورودی خاص مثلا فلش، سی دی و … مشکل وجود دارد. دقت کنید که دستگاه‌های جانبی (سینما خانگی و…) نیز اغلب چنین تنظیماتی را دارند، پس در دستگاه جانبی نیز ابعاد تصویر را تنظیم کنید.
همچنین دقت کنید که در صورت پخش تصاویر تلویزیونی در حالت 16/9 تصویر به حالت پهن و کشیده پخش می شود که یک امر طبیعی است.

علت بهم ریختن ابعاد تصویر در تلویزیون

  1. از قسمت تنظیمات (settings) ،تصویر، نسبت ابعاد تصویر
  2. تصویر تلویزیون را روی حالت 16:9 قرار دهید در صورتی که مورد بر طرف نشد، حالت‌های دیگر را تست کنید.
  3. در صورتی که تمامی ورودی‌ها به این صورت بود باید کار را به متخصصان ما بسپارید، تا تعمیر تلویزیون  به صورت تخصصی انجام شود

Calibration یا کالیبراسیون چیست؟

هدف تولیدکننده دستگاه های تلویزیون این است که در محیط فروشگاه تلویزیونی داشته باشد که در نظر خریدار، بسیار روشن و براق بوده و مانند نور فلش دوربین نظر خریداران را جلب کند.  تولید کنندگان همه تلویزیون ها را به یک شکل تنظیم می کنند. ولی باید بدانید این تنظیمات، برای تلویزیونی که در خانه قرار می گیرد، مناسب نیستند و با یک کالیبراسیون ساده می توانید تنطیمات تصویری دستگاه خود را تهیه کنید.

انجام یک کالیبراسیون کامل نیاز به ابزار خاص و مختلفی دارد. ولی با انجام یک کالیبراسیون معمولی نیز می توانید کیفیت تصویر مطلوبی داشته باشید. برای انجام دادن یک کالیبراسیون صحیح باید 5 قدم زیر را بررسی کرده و انجام دهید. ولی قبل از شروع در نظر بگیرید که برای انجام کالیبراسیون تلویزیون ، دستگاه باید حداقل 30 دقیقه روشن بوده باشد تا گرم شده و رنگ های اصلی در آن به نماش در آیند.

پس از 30 دقیقه:

1-      تنظیم روی حالت Movie/Film Preset

همانطور که در قسمت دایرکتوری هم توضیح دادیم، تنظیم رنگ کارخانه ای، مناسب فروشگاه است نه خانه؛ زیرا که این تنطیمات بیش از حد روشن است. بنابراین در اولین قدم باید تنظیمات تصاویر را روی حالت فیلم یا Movie قرار دهید. برای این کار باید به Menu رفته و در قسمت Image Setting منویی با نام مشابه Picture Preset پیدا کنید.

علت بهم ریختن ابعاد تصویر در تلویزیون

بعضی از تلویزیون ها دکمه ای به نام Picture Preset بر روی ریموت کنترل خود دارند. زمانی که تنظیمات را به صورت Movie/Film Preset  یا تنظیمات حالت فیلم درآوردید لازم است بدانید که این تنظیمات مخصوص اتاق تاریک است. بنابراین در صورتی که بیشتر تلویزیون خود را در طول روز روشن می کنید یا اتاق شما پر نور است باید Brightness یا روشنایی تصویر یا Backlight را کمی کاهش دهید.

تذکر: در بعضی تلویزیون ها زمانی که حالت فیلم را روی Cinema یا Movie قرار می دهید، تصاویر تیره می شوند و نیازی به کاستن Brightness نیست.

2-      کاهش روشنایی تصویر

کالیبراسیون بیشتر تلویزیون های HD به این صورت تنظیم شده که نور صفحه آن ها بسیار زیاد است. با کاهش Brightness تصویر، می توانید تلویزیونی با رنگ های طبیعی تر داشته باشید. ضمنا با کاهش روشنایی تصویر، هزینه های مصرف برق تلویزیون شما نیز کاسته خواهد شد. بعضی از تلویزیون ها سنسور روشنایی تصویر اتوماتیک دارند.

علت بهم ریختن ابعاد تصویر در تلویزیون

3-      کنتراست داینامیک را غیر فعال کنید

با کاهش کنتراست داینامیک از نویز تصویر کاسته می شود، Sharpness واقعی نمایان می شود و رنگ ها با وضوح بیشتری قابل مشاهده هستند. این ویژگی باید غیر فعال شود تا بتوانید به تصاویر واقعی دست یابید. البته به این نکته نیز توجه کنید که تصویر تلویزیون به سلیقه شما بستگی دارد و اگر از تصویری که با غیر فعال کردن Dynamic Contrast حاصل می شود، راضی نیستند آن را به حلت اولیه باز گردانید.

علت بهم ریختن ابعاد تصویر در تلویزیون

4-      دمای رنگ ها را تغییر دهید

تصاویر با دمای پایین کمی به قرمز می زند و تصویر با دمای بالا به آبی متمایل است(در تلویزیون ها این چنین تعریف شده اند). اگر در یک روز آفتابی پنجره را باز کرده و بیرون را مشاهده کنید، متوجه می شوید که رنگ ها گرم بوده و به قرمز تمایل دارند و برعکس، در روز برفی رنگ ها خنک هستند. تلویزیون های HD برای نمایش تصاویر مورد نظر در پشت ویترین دارای رنگ هایی با دمای بسیار بالا و در نتیجه بسیار آبی و سرد هستند. این یک جذابیت برای فروشگاه محسوب می شود ولی شما در منزلتان بیشتر به رنگ های طبیعی نیاز دارید.

رنگ طبیعی در یک پنل تلویزیون دمایی حدود 6500 کلوین دارد. بنابراین به تنظیمات تلویزیون خود رفته و دمای رنگ ها را به Warm یا گرم تغییر دهید. گاهی اوغات نیز با تغییر دما به نرمال می توانید رنگ های خوبی داشته باشید ، ولی دمای Cold یا سرد با 6500 کلوین فاصیه زیادی دارد. ضمنا قابل ذکر است که دمای تصاویر در حالت Movie معمولا گرم است لازم به تغییر آن نیست.

علت بهم ریختن ابعاد تصویر در تلویزیون

5-      اگر از تنظیمات رنگ تلویزیون خود ناراضی هستید، نام مدل و برند آن را در قسمت نظرات ارسال کرده و منتظر پاسخ خود باشید.

در صورت برطرف نشدن خطا از کارشناسان ما مشاوره رایگان دریافت کنید.

مطالب مشابه

اتصال گوشی به تلویزیون

[homepichPost]

درج دیدگاه