5/5 - (1 امتیاز)

جولای 7, 2022

5/5 - (1 امتیاز)

سیم کشی صنعتی

سیم کشی صنعتی حرفه ای خاص و منحصر به فرد بوده که بین قطعات الکتریکی صورت می‌گیرد و باید به صورت کاملا ایمن انجام شود. انتقال جریان برق بین مدارها اهمیت زیادی دارد و اگر به درستی انجام نشود خطرات و اتش سوزی فراوانی را به همراه دارد. در این حرفه افراد ماهر و با تجربه عمل انتقال جریان در مدارات مختلف را انجام می دهند. این سیم کشی بر اساس استانداردهای روز دنیا بوده و در امنیت کامل صورت می گیرد.

معرفی سیم کشی برق صنعتی

سیم کشی تابلو برق نمونه های از سیم کشی های صنعتی بوده که اهمیت زیادی هم دارد. رعایت استاندارد برق صنعتی برای انجام این کار الزامی بوده و امنیت فرد را تامین می کند. برای اینکه قطعات الکتریکی بتوانند فعالیت کنند نیاز به جریان برق دارند که توسط سیم کشی این عمل انجام شده و برق به درون این قطعات انتقال پیدا می کند.

تابلو برق نمونه های از این لوازم است که دارای جعبه ای بزرگ بوده و مدارهای مختلف در ان نصب شده اند و هر کدام ولتاژ معینی را منتقل می کنند. طول عمر این تجهیزات به نحوه صحیح سیم کشی بستگی دارد. نحوه نصب درست مدارها به یکدیگر حایز اهمیت می باشد و جریان الکتریکی بهتر می تواند منتقل شود.

سیم هایی که در این حرفه نصب می شوند باید به وسیله پیچ و مهره و به صورت استاندارد متصل گردند. سیم ها باید متناسب با میزان ولتاژ انتخاب شوند تا دچار ترقه و آتش سوزی نگردند.

اصول سیم کشی تابلو برق صنعتی

تابلو برق ساختمان به جعبه مخصوص ساخته شده از فلز یا غیر فلز اشاره دارد. این تابلو ها معمولا از اجزای خارجی و داخلی تشکیل شده اند. از تابلو برق برای نصب وسایل برقی استفاده می شود. این تابلو ها از جلو قابل دسترسی هستند و برخی از آنها سلولی هستند. برخی از تابلو های الکتریکی دارای محفظه های بسته هستند. این تابلو های برق را نمی توان به صورت دستی تنظیم یا تغییر دادتابلو برق معمولا برای جلوگیری از برق گرفتگی به کاربران و افراد استفاده می شود. این تابلو از کلیه تجهیزات الکتریکی نصب شده در خود در برابر باران، باد، طوفان و غیره محافظت می کند.

[readMore]تعمیر تابلو برق[/readMore]

تابلو برق چه وظایفی دارد؟

تابلو برقی معمولاً برای اهداف خاص استفاده می شود. به طور کلی می توان عملکرد تابلو های الکتریکی را به سه دسته تقسیم کرد. تابلو برق برای برق رسانی بهتر و توزیع برق به مصرف کنندگان، محافظت از کاربران و محافظت از مصرف کنندگان و بهینه سازی تجهیزات استفاده می شود.  سومین وظیفه تابلو برق کنترل دستی یا خودکار مراکز صنعتی است. در این تابلو ها استفاده از کلیدهای سلکتور  برای قطع و وصل مجدد برق بدون استفاده از کنتاکتورها تسهیل می کند.

سیم کشی صنعتی

سیم کشی صنعتی

پرکاربردترین تابلو برق چیست؟

پرکاربردترین دسته تابلو برق برای واحدهای مسکونی است. این تابلو ها در سایزهای کوچک تولید می شوند. از آنها برای تامین برق واحدهای مسکونی استفاده می شود. تابلو برق دیگر که بعد از تابلو برق مسکونی استفاده می شود و می توان آن را به عنوان پرمصرف ترین تابلو برق در نظر گرفت.

تابلوهای برق صنعتی ، تابلو برق خازنی ، تابلو های کنترل برق صنعتی و… ، که هر کدام از این تابلوها در محل خاصی نصب می شوند. کاربرد این تابلو برق ها به محیط نصب آنها بستگی دارد. اما در کل کار تابلو برق انتقال نیرو به درستی می باشد.

[readMore]نصب تابلو برق[/readMore]

کنتاکتور

یکی از اجزای تابلو برق یک کنتاکتور است که یک کلید الکترومغناطیسی است که برای قطع و وصل برق از راه دور استفاده می شود. عملکرد کنتاکتور در مدار مشابه عملکرد رله است.

بی متال

بی متال برای کنترل جریان در تابلو برق صنعتی استفاده می شود. در صورت بروز مشکل، به عنوان مثال، اگر جریان مصرفی موتور بیشتر از جریان اسمی باشد، بی متال جریان را قطع می کند. در واقع زمانی که دمای مدار از حد مجاز بالاتر می رود، بی متال جریان را قطع می کند. کاربرد اصلی آن محافظت از موتورهای سه فاز در برابر گرمای بیش از حد است.

رله

رله SSR یکی دیگر از قطعات تابلو برق است که دستورات قطع یا وصل مجدد مدار را بر اساس خطاهایی که در مدار رخ می دهد صادر می کند.

[readMore]سیم کشی ساختمان[/readMore]

فیوز

یکی دیگر از قطعات صنعتی تابلو برق فیوز است که از مدار در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار محافظت می کند. هنگامی که جریان بیش از حد افزایش می یابد، فیوز منفجر می شود و در نتیجه اتصال برق قطع می شود، به طوری که دیگر تجهیزات الکتریکی آسیب نمی بینند.

کلید کوچک (مینیاتوری)

میکرو سوئیچ ها مانند فیوزها وظیفه محافظت از تجهیزات در برابر جریان بیش از حد و اضافه بار را بر عهده دارند. تنها تفاوت این است که کلید مینیاتوری در هنگام قطع برق نمی سوزد و می توان آن را به مدار بازگرداند.

اجزء تابلو برق

کلید حرارتی

این سوئیچ همچنین وظیفه محافظت از موتور را در برابر اضافه بار حرارتی یا الکترونیکی، چند فاز و سایر ناهماهنگی ها دارد.

سوئیچ نشتی جریان یا RCD

در تابلو برق از سوئیچ نشتی جریان یا پوشش محافظ عمر استفاده می کند تا از کاربران در برابر شوک الکتریکی و برق گرفتگی محافظت کند. هنگامی که نشتی جریان وجود دارد، این کلید مدار را قطع می کند تا از آسیب الکتریکی و آتش سوزی جلوگیری کند.

[readMore]سیم کشی مغازه[/readMore]
پوشن باتن یا کلید برق (سوئیچ الکتریکی)

این قطعه یک کلید یا دکمه است که به شما امکان می دهد به صورت دستی برق را قطع و وصل کنید.

لامپ سیگنال

این چراغ ها وضعیت اجزای مختلف را نشان می دهند، اگر قطعه ای خاموش باشد، چراغ سیگنال قطعه نیز خاموش است و اگر قطعه ای فعال باشد، چراغ سیگنال قطعه روشن است.

چراغ هشدار

این چراغ ها نوعی اخطار دهنده هستند که در صورت مشاهده مشکلات و خطرات از راه دور روشن شده و اخطار داده می شود. برخی از چراغ های هشدار نیز آژیر دارند.

تایمر

وظیفه تایمر کنترل و زمانبندی زمان ارسال سیگنال است.

ترمینال (پایانه)

ترمینال بستر لازم را برای ارتباط بین اجزای داخلی تابلو برق و اجزای خارجی فراهم می کند. دو نوع پایانه مورد استفاده توسط تابلو برق صنعتی وجود دارد: پایانه های فرمان و پایانه های برق. ترمینال فرمان میکرو سوئیچ ها و سنسور ها را فعال می کند و اطلاعات را به تابلو برق ارسال می کند. این در همان زمان است که ترمینال جریان برق را به دستگاه مصرف کننده هدایت می کند.

میکرو سوئیچ

میکرو سوئیچ چیست؟ یک قطع کننده مدار است که به تغییرات فشار حساس است. به عبارت دیگر، آنها بلافاصله به افزایش فشار یا افت فشار پاسخ خواهند داد.PLC یا Programmable Logic Controller یک کامپیوتر کنترلی پیشرفته است که به طور مداوم فعالیت های اجزای تابلو برق را رصد می کند و پاسخ ها و خروجی های مناسب را با توجه به برنامه های تعریف شده برای آن تولید می کند. PLC برای کنترل خودکار سیستم استفاده می شود.

[readMore]سیم کشی جعبه فیوز[/readMore]

ابزار اندازه گیری

برای اندازه گیری پارامترهای متغیر مختلف از وسایل اندازه گیری مختلفی مانند آمپرمتر، ولت متر، فرکانس متر، کسینوس بر متر استفاده می شود.

ترانسفورماتور جریان یا ولتاژ

ترانسفورماتورها برای کاهش یا افزایش جریان یا ولتاژ استفاده می شوند.

شینه

شینه یکی دیگر از اجزای تابلو برق است و زمانی استفاده می شود که جریان زیادی در تابلو برق وجود داشته باشد که باید از طریق تابلو برق عبور کند. از این قطعه برای تعویض کابل استفاده می شود. شینه ها به صورت افقی یا عمودی در تابلو برق نصب می شوند.

استارتر نرم (سافت استارتر)

این قطعه ای است که برای روشن کردن آرام موتور در برخی از تابلو برق استفاده می شود.

اینورتر (معکوس کننده)

یکی از پرکاربردترین قطعات تابلو برق اینورتر است که دور الکتروموتور را از طریق فرکانس کنترل می کند.

داکت کابل

داکت کابل ها محفظه های ذخیره سازی برای سیم کشی و کابل های متصل به تابلو برق هستند. این محفظه علاوه بر محافظت از کابل ها در برابر آسیب، سیم کشی را غیر قابل تشخیص می کند و تابلو برق را زیباتر می کند.

بدنه یا پوسته فلزی تابلو برق

پوشش فلزی یکی از اجزای اصلی تابلو برق است که از فلز ساخته شده است و شامل کلیه قطعات و تجهیزات الکتریکی تابلو برق می باشد.

سیم کشی پنل تابلو برق

سیم کشی تابلو برق یا panel wiring یا کانکشن تابلو برق هم نامیده می شودبنابراین سیم کشی تابلو برق، تجهیزات تابلو برق یا اتصال تابلو برق اساساً به دانش کاری و حرفه ای بخصوصی اشاره دارد، اما با مهارت ها و تجربه های متفاوت سر و کار دارد .

البته در حالت حرفه ای تر و کوچکتر فقط به اتصال سیم ها به ترمینال های داخل تابلو برق “اتصال” یا سیم کشی گفته می شود و سیم کشی تابلو برق نیز شامل شکل دادن به سیم ها در داخل تابلو برق و تثبیت آنها و قرار دادن آنها در داکت می باشد.

درج دیدگاه