5/5 - (1 امتیاز)

جولای 24, 2022

5/5 - (1 امتیاز)

سیم کشی زنگ خانه امروزه کمی پیچیده شده است. با ورود انواع آیفون های تصویری ممکن است فکر کنیم که دیگر دوره استفاده از زنگ اخبار معمولی در خانه ها گذشته است. اما در حقیقت اینطور نیست، شاید شکل طراحی اکثر خانه ها از مدل ویلایی به آپارتمانی تغییر پیدا کرده باشد، ولی هنوز هم در پشت درب خانه های آپارتمانی از زنگ استفاده می شود. بنابراین آشنایی با نحوه سیم کشی زنگ در ساختمان و نحوه نصب آن در خانه یک موضوع بسیار کاربردی است.

[readMore]نصب آیفون تصویری[/readMore]

نحوه سیم کشی زنگ ساختمان

برای اینکه زنگ در ساختمان به صدا در بیاید، باید سیم کشی مورد نیاز برای زنگ را در ساختمان اجرا نمود. معمولاً این کار در زمان سیم کشی برق ساختمان انجام می شود. یعنی اگر ساختمان به صورت ویلایی و حیاط دار باشد، در زمان اجرای سیم کشی برق حیاط کابل برق را تا نزدیکی درب خانه ادامه می دهند.

در صورتی که ساختمان به صورت آپارتمانی باشد، انشعاب سیم برق تا پشت درب آپارتمان امتداد دارد، تا بتوان برای نصب زنگ درب اقدام کرد. بنابراین نحوه سیم کشی زنگ در ساختمان وابسته به نوع سیم کشی برق در خانه می تواند به دو صورت سیم کشی روکار و سیم کشی توکار متفاوت باشد.

چنانچه سیم کشی برق ساختمان به روش توکار باشد، کابل برق در نظر گرفته شده برای زنگ هم به صورت توکار اجرا می شود. یعنی یک رشته سیم فاز و نول از جعبه فیوز به سمت درب خانه کشیده می شود.

این دو رشته سیم به دلیل توکار بودن از داخل لوله برق حرکت می کنند و سپس در محلی که برای نصب زنگ در نظر گرفته شده از قوطی برق تعبیه شده بر روی دیوار خارج می شوند.

اما اگر سیم کشی برق ساختمان به صورت روکار باشد، دو رشته سیم فاز و نول برق از جعبه فیوز ساختمان از روی دیوار و به صورت داکت کشی حرکت کرده و سپس به داخل قوطی برق مختص زنگ درب خانه ختم می شوند.

در صورتی که در زمان اجرای سیم کشی برق خانه سیم برق مختص زنگ درب اجرا نشده باشد و قصد نصب زنگ را داشته باشیم، باید ابتدا از جعبه فیوز یا جعبه تقسیم دو رشته سیم فاز و نول انشعاب گرفته و تا درب حیاط یا آپارتمان ادامه دهیم.

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با نحوه نصب جعبه فیوز فیلم نحوه سیم کشی و نصب جعبه فیوز ساختمان را مشاهده کنید.

در این حالت سیم کشی ما به صورت روکار خواهد بود، پس استفاده از لوله خرطومی یا داکت برای پوشش سیم های برق بسیار ضروریست.

اگر می خواهید با نحوه سیم کشی برق ساختمان به روش توکار بیشتر آشنا شوید، فیلم نحوه سیم کشی برق ساختمان به روش توکار را مشاهده کنید.

سیم کشی زنگ خانه

سیم کشی زنگ خانه

نحوه اتصال سیم برق ساختمان به زنگ درب

تا این قسمت سیم های برق فاز و نول را تا درب ساختمان ادامه دادیم و حالا نوبت به اتصال سیم برق ساختمان به زنگ درب خانه می رسد.

برای این منظور لازم است تا ابتدا جریان برق مورد نیاز برای زنگ درب خانه را بررسی کنیم. با این توضیح که برق خانه در حالت عادی 120 ولت جریان دارد، اما اکثر زنگ های خانه به این میزان از جریان نیاز ندارد.

پس باید از یک وسیله کاهنده جریان یا ترانس در مسیر سیم کشی برق ساختمان به زنگ درب استفاده کنیم. ترانس یا مبدل می تواند جریان برق ورودی به زنگ اخبار را تا 10 الی 16 ولت کاهش دهد.

البته لازم به توضیح است که برخی از زنگ های خانه دارای ترانس داخلی بوده و در نتیجه می توان سیم برق ساختمان به صورت مستقیم به زنگ اتصال داد.

[readMore]سیم کشی ساختمان[/readMore]

قسمت های مختلف زنگ درب حیاط خانه

نصب زنگ درب خانه به دو صورت دارای سیم و بدون سیم یا مدل باتری دار صورت می گیرد. اما مدلی که ما در ادامه قصد آموزش آن را داریم، نحوه نصب زنگ درب همراه با سیم کشی آن است.

برای اینکه درک بهتری از طریقه نصب زنگ درب خانه داشته باشید، بهتر است ابتدا با قسمت های مختلف زنگ درب آشنایی پیدا کنید:

  • کلید یا دکمه زنگ

کلید یا دکمه زنگ همان قطعه ای است که در خارج از ساختمان و پشت درب خانه نصب می شود. وقتی کلید یا دکمه زنگ زده می شود، زنگ اخبار به صدا درآمده و شما را از وجود فردی در پشت در آگاه می کند.

از آنجا که کلید یا دکمه زنگ در محیط خارج از ساختمان نصب می شود، طراحی های متنوعی برای شکل کلید و حتی جنس مواد به کار رفته برای ساخت آن در نظر گرفته می شود.

  • زنگ اخبار

زنگ اخبار در واقع همان قسمتی از زنگ است که وقتی دکمه یا شاسی زنگ فشار داده می شود، از آن صدا خارج می شود.

زنگ اخبار درب خانه ها در انواع صداهای متنوع از جمله صدای دینگ دانگ، دیلینگ، بیززز و غیره در بازار موجود هستند، که می توانید بنا به سلیقه خود یکی از آن ها انتخاب کنید.

[readMore]نصب آیفون صوتی[/readMore]
  • ترمینال ها یا ورودی ها

در داخل مرکز زنگ اخبار ترمینال هایی را مشاهده می کنید. این ترمینال ها در واقع محل هایی هستند که سیم های خارج شده از دکمه زنگ و سیم های برق ترانس را به زنگ اخبار اتصال می دهند.

همانطور که در تصویر زیر می بینید، به طور معمول زنگ درب خانه سه عدد ترمینال به نام های ترمینال پشت، ترمینال سراسری و ترمینال جلویی دارند که توسط اتصالات به هم مرتبط می شوند.

[readMore]سیم کشی جعبه فیوز[/readMore]

درج دیدگاه