5/5 - (1 امتیاز)

آگوست 1, 2022

5/5 - (1 امتیاز)

سیم کشی راه پله

سیم کشی راه پله به مهارت و تخصص نیاز دارد، چرا که کوچکترین خطایی سیستم برق ساختمان را مختل می‌کند.جهت پیشگیری از بروز حادثه و خطرات احتمالی بهتر است سیم کشی درست و اصولی راه پله توسط فردی که از تجربه و تخصص کافی برخوردار است، انجام شود. شایان ذکر است برای سیم کشی راه پله دقیق و حساب‌شده‌، باید به نقشه‌ی برق ساختمان دسترسی داشته باشید.

[readMore]سیم کشی ساختمان[/readMore]

سیم‌کشی تایمر راه پله

یکی از قطعات مهمی که در سیم کشی راه پله‌ی اکثر ساختمان‌ها کاربرد دارد، تایمر راه پله می‌باشد که به نام‌های رله‌ی زمانی یا رله‌ی راه پله نیز معروف است. تایمر راه پله پس از گذشت مدت زمان مشخصی، لامپ‌های راه پله‌ی ساختمان را خاموش می‌کند.

این تایمر با عملکرد خود، به شکل قابل توجهی موجب صرفه‌جویی در انرژی، کاهش هزینه‌های پرداختی و افزایش طول عمر لامپ‌ها می‌گردد. در ادامه به آموزش نحوه‌ی سیم کشی تایمر راه پله و ارائه‌ی چند نمونه از نقشه‌های سیم کشی می‌پردازیم.

نحوه‌ی خاموش شدن لامپ‌ها توسط تایمر به این صورت است که پس فشرده شدن کلید، فنری که داخل کلید قرار دارد جمع می‌شود و لامپ روشن خواهد شد. اما پس از گذشت مدت زمانی که توسط کاربر تنظیم می‌شود، این فنر به حالت اولیه باز می‌گردد. این اتفاق موجب خاموش شدن لامپ می‌گردد. این مدت زمان می‌تواند از یک تا بیست دقیقه باشد.

شستی قطعه‌‌ای است که در تمام پاگردها نصب شده و که پس فشرده شدن آنها، باعث روشنایی لامپ‌ها می‌شوند.

این شستی همچون شستی زنگ است؛ اما یک آیکون کوچک لامپ روی آن وجود دارد. دلیل این حک این است تا از تداخل این دو شستی باهم جلوگیری شود.تایمر راه پله به صورت جعبه‎‌ای به اندازه‌ی 6 در 10 سانتی متر تولید می‌شود که می‌تواند بر روی ریل یا داخل جعبه فیوز در ارتفاع حدودی 220 سانتی متری از سطح زمین نصب گردد. تصویر پایین تایمر راه پله ساختمان را نشان می‌دهد.

[readMore]نصب تابلو برق[/readMore]

سیم‌کشی راه پله با کلید تبدیل

یکی دیگر از قطعات پراستفاده در سیم کشی راه پله ساختمان‌ها، کلید تبدیل می‌باشد. کلید تبدیل موجب قطع و وصل شدن جریان برق می‌شود. شما با کمک کلید تبدیل می‌توانید از دو نقطه‌ی متفاوت نسبت به خاموش و روشن کردن یک لامپ اقدام کنید. مثالا با استفاده از کلید تبدیل شما می‌توانید یک لامپ مشخص را در طبقه‌ی اول روشن و سپس در طبقه‌ی چهارم خاموش نمایید.

در نگاه اول شاید به نظر برسد کلید تبدیل بسیار شبیه کلید تک پل می‌باشد؛ چراکه هر دو قطعه، یک شاسی دارند. اما وجه تمایز آنها در این است که کلید تبدیل برخلاف کلید تک پل دارای سه ترمینال (پیچ اتصال) می‌باشد. دوتا از پیچ‌های اتصال نقره‌ای رنگ هستند و پیچ مشترک نام دارند. پیچ دیگر که به رنگ قرمز یا طلایی دیده می‌شود، با اسم پیچ غیر مشترک و به عنوان سیم فاز شناخته می‌شود.

برای آشنایی کامل با نحوه‌ی سیم کشی کلید تبدیل در راه پله ساختمان‌ها، با ادامه‌ی مطلب همراه باشید.

جهت لوله‌گذاری کلید‌های تبدیل می‌بایست فاز و نول را به طور مستقیم به داخل کلید تبدیل وارد کنید. همانطور که در تصویر پایین نشان داده شده‌است، از هر کلید یک لوله به لامپ متصل نمایید.

سیم‌های فاز و نول به ترتیب باید از داخل لوله‌های که روی آنها فاز و نول نوشته شده‌است، عبور داده شود.

سیم کشی راه پله

سیم کشی راه پله

مراحل سیم کشی راه پله با کلید تبدیل

  1. به منظور سیم‌کشی کلید تبدیل، در ابتدا شاسی روی کلید را برمی‌داریم و پیچ‌ها را مقداری باز می‌کنیم تا به‌راحتی سیم‌ها وارد و جایگذاری شوند.
  2. در مرحله‌ی بعد، سیم‌های مشترکی که عموما به رنگ قرمز و مشکی هستند را به دو پیچ مشترک متصل کرده و سپس پیچ‌ها با کمک پیچ گوشتی سفت نمایید.
  3. اکنون پوشش سیم فاز قهوه‌ای رنگ را جدا نموده و به پیچ غیرمشترک وصل نمایید. سپس دوباره به کمک پیچ گوشتی پیچ را سفت کنید.
  4. حال می‌توانید کلید تبدیل را در محلی که از قبل درنظر داشتید قرار دهید و پایه‌های اتصال آن را با کمک پیچ گوشتی سفت کنید و مجددا شاسی کلید تبدیل را در جایگاه خود قرار دهید.

سپس تمامی مراحل بالا در سیم کشی راه پله را برای کلید تبدیل دوم تکرار کنید با این فرق که به جای وصل کردن سیم فاز به پیچ غیر مشترک، باید سیمی که از لامپ خارج شده‌است را به این پیچ متصل نمایید.

[readMore]تعمیر ظرفشویی شارپ[/readMore]

در پایان نیاز است عملکرد کلیدهای تبدیل را تست کنید. درصورتی که اتصالات و سیم‌کشی راه پله به درستی انجام شده باشد. شما می‌توانید از دو نقطه‌ی متفاوت نسبت به روشن و یا خاموش نمودن لامپ مورد نظر اقدام فرمایید. درصورتی که قصد دارید بیش از یک لامپ را به کلید تبدیل متصل نمایید، می‌بایست لامپ‌ها نسبت به یکدیگر موازی باشند تا در شدت نورشان تفاوتی ایجاد نگردد و کمتر نشود. البته لازم به ذکر است شما می‌توانید با یک کلید تبدیل در بیشترین حالت 20 عدد لامپ 100 وات را روشن نمایید.

روش بازاری سیم‌کشی کلید تبدیل در راه پله

راه بعدی که برای سیم کشی کلید تبدیل در راه پله ساختمان‌های قدیمی کاربرد دارد، به روش بازاری شناخته می‌شود. در این مدل عوض اینکه نول ورودی به لامپ پیوند باشد، به پیچ مشترک یا نقره‌ای رنگ پیوند می‌شود. همینطور سیم فاز نیر به جای اتصال به پیچ غیر مشترک، به پیچ مشترک اتصال پیدا کرده‌است.

درج دیدگاه