5/5 - (1 امتیاز)

آگوست 3, 2022

5/5 - (1 امتیاز)

سیم کشی حیاط

در این مقاله سیم کشی حیاط را بررسی می کنیم. هر چند امروزه دیگر کمتر شاهد ساخت و ساز خانه های ویلایی و حیاط دار هستیم، اما به هر حال برای حیاط های پشتی در آپارتمان های چند طبقه هم نیاز است تا فکری به حال روشنایی آن منطقه داشته باشیم.

سیم کشی برق برای حیاط یک مرحله مهم در سیم کشی برق کل ساختمان است. اگر این متن را تا انتها مطالعه کنید اطلاعات مفیدی در زمینه اجرای سیم کشی حیاط و لوله گذاری های مورد نیاز برای آن در اختیار شما قرار خواهیم داد.

مطالعه بیشتر: سیم کشی زنگ خانه

نقشه سیم کشی حیاط

حیاط هم مثل سایر قسمت های ساختمان به سیستم برق مجزا برای خود نیازمند است تا بتوان از روشنایی لامپ و چراغ های داخل حیاط و حتی پریز برق آن استفاده کرد.

بنابراین لازم است همانند اجرای سیم کشی داخلی ساختمان قبل از اقدام به سیم کشی حیاط ابتدا نقشه سیم کشی این منطقه را تهیه کنیم.

در داخل نقشه سیم کشی حیاط بایستی محل عبور لوله های برق، نحوه سیم کشی برق و محل قرارگیری قوطی های کلید و پریز و روشنایی در حیاط مشخص شوند.

با توجه به نقشه می توان متراژ سیم برق مصرفی، طول لوله برق و همچنین تعداد قوطی های کلید و پریز و روشنایی مورد نیاز برای پروژه را تخمین زد و آماده نمود.

طراحی نقشه سیم کشی حیاط به این صورت است که یک مدار برق جداگانه برای حیاط ساختمان در نظر گرفته می شود.

این مدار با توجه به روش سیم کشی حیاط می تواند از محل جعبه تقسیم، جعبه کلید و پریز و یا جعبه فیوز شروع شود. برای مشاهده فیلم نحوه سیم کشی و نصب جعبه فیوز ساختمان لینک مقاله را لمس کنید.

سپس مدار برق را در زیر زمین ادامه داده و این مسیر را در محل های مشخص شده برای روشنایی و نصب کلید و پریز بر روی دیوار امتداد می دهیم.

تعداد روشنایی برای حیاط و کلید و پریز مورد نیاز برای آن با توجه به متراژ حیاط می تواند متغییر باشد، اما ما حداقل به دو انشعاب برای روشنایی و کلید و پریز نیاز داریم.

هر چه متراژ حیاط مورد نظر بیشتر باشد، تعداد انشعابات روشنایی و کلید و پریز هم بیشتر می شود. این جزئیات باید به طور دقیق در داخل نقشه سیم کشی درج شود

مطالعه بیشتر: سیم کشی ساختمان

لوله کشی برق کف حیاط

از آنجا که حیاط جزو منطقه سر باز در ساختمان محسوب می شود، بایستی از سیم های برق در برابر برف، باران، نور خورشید و وزش باد محافظت کرد.

در غیر این صورت آسیب رسیدن به خطوط انتقال برق در حیاط، بروز آتش سوزی و حتی برق گرفتگی افراد دور از انتظار نیست.

با توجه به این توضیحات بهترین روشی که می توان برای سیم کشی برق حیاط در نظر گرفت، سیم کشی توکار است تا بتوان به بهترین نحوه از ورود آسیب به سیم های برق محافظت نمود.

  • لوله کشی برق حیاط به روش توکار

برای انجام سیم کشی و لوله کشی برق حیاط به روش توکار شما باید سه مرحله مهم را در این منطقه انجام دهید:

  1. کندن زمین و شیاز زنی دیوار

انجام لوله گذاری، لازمه اجرای سیم کشی برق حیاط به روش توکار می باشد. بنابراین بایستی پس از تهیه نقشه سیم کشی حیاط مناطق تعیین شده در نقشه را برای لوله گذاری در کف حیاط آماده کرد.

برای این منظور باید کف حیاط را با کمک ابزار مناسب کنده کاری کنید و همچنین دیوار حیاط را در محل انشعابات و نصب قوطی ها شیار بزنید.

محل نصب جعبه فیوز یا جعبه کلید و پریز و یا جعبه تقسیم می تواند آغاز محل کنده کاری شما در حیاط می باشد.

در این صورت هزینه های مصرفی شما تا حد زیادی کاسته شده و سرعت کار نیز بالا می رود. نکته بعدی که باید به آن توجه کنید، عمق کنده کاری است.

سیم کشی حیاط

سیم کشی حیاط

از آنجا که لوله های آب و فاضلاب نیز در کف حیاط قرار دارند، مراقب باشید که در زمان کندن زمین به این لوله ها آسیب وارد نکنید.

با توجه به این توضیحات مشخص می شود که لوله گذاری برق کف حیاط باید بعد از اتمام لوله کشی آب و لوله کشی فاضلاب ساختمان باشد.

مطالعه بیشتر: نصب دوربین مدار بسته

عایق کاری

همچنین عمق کنده کاری را آنقدری در نظر بگیرید که بتوانید لوله ها را به طور کامل در زیر خاک مدفون نمایید، معمولاً عمق 20 سانتی متری برای این منظور کافیست.

هر چه عرض گودالی که در کف حیاط برای خواباندن لوله های برق ایجاد می کنید، کمتر باشد، نتیجه کار تمیزتر خواهد شد.

مسیر کنده کاری در کف حیاط دقیقاً همان مسیری است که برای لوله گذاری در نقشه سیم کشی برق حیاط در نظر گرفته ایم.

یعنی باید از محل مبدا تا هر نقطه از انشعابات کنده کاری را ادامه داده و سپس بر روی دیوار به اندازه مناسب شیار بزنیم.

عمق شیارهای ایجاد شده بر روی دیوار باید به شکلی باشد که حداقل 1/5 سانت زیر سطح تمام شده دیوار قرار بگیرند.

از کندن دیوار برای نصب قوطی های برق غافل نشوید. برای این کار می توانید از یک تیشه ساده کمک بگیرید و دیوار را به اندازه عمق قوطی ها خالی کنید.

سپس باید قوطی برق حیاط را در محل های کنده شده بر روی دیوار قرار داده و با قوطی برق حیاط را با استفاده از گچ بر روی دیوار ثابت نگه داریم.

مطالعه بیشتر: سیم کشی تو کار

  1. لوله گذاری در کف و دیوارها

پس از اتمام کنده کاری نوبت به لوله گذاری در داخل چاله های ایجاد شده در کف حیاط و قرار دادن لوله بر روی شیارهای درون دیوار می رسد.

شما می توانید از لوله برق پلیکا یا پی وی سی یا لوله برق فولادی یا لوله برق پلی اتیلن به عنوان لوله برق در حیاط استفاده کنید.

اما هر کدام از این جنس لوله که گفتیم مزایا و معایب خاص خود را دارند. به عنوان مثال لوله های فولادی برق با اینکه در برابر ضربه مقاوم هستند، اما در برابر زنگ زدگی مقاومت بسیار پایینی دارند.

مطالعه بیشتر: سیم کشی جعبه فیوز

ارسال دیدگاه