5/5 - (1 امتیاز)

جولای 24, 2022

5/5 - (1 امتیاز)

سیم کشی تو کار چیست؟ مهم‌ترین کار بعد از تکمیل یک ساختمان سیم‌کشی آن است، زیرا این کار به منظور انتقال جریان برق به مکان مورد نظر، ایجاد روشنایی و استفاده از وسایل الکتریکی انجام می‌پذیرد. می توان گفت که در واقع با انجام سیم کشی روکار یا توکار ، برق شهری از طریق سیم‌ در پریزهای خانه جریان یافته و بدون ترس از برق گرفتگی قابل استفاده می‌شود.

سیم‌کشی ساختمان معمولا به دو طریق توکار و روکار انجام می‌شود و انتخاب روش مناسب بر عهده صاحب ملک است. هر دو روش مزیت‌ها و همچنین معایبی داشته که شناخت آن‌ها به انتخاب شیوه مناسب کمک می‌کند.

[readMore]سیم کشی ساختمان[/readMore]

سیم کشی تو کار چیست؟

در روش توکار جریان الکتریسیته را به وسیله سیم از درون دیوار عبور می‌دهند، به همین خاطر در نمای دیوار هیچ چیز قابل مشاهده نیست. در این روش برای عبور سیم‌ها از داخل دیوار از داکت‌ها استفاده می‌کنند که از هرگونه آسیب رسیدن به سیم جلوگیری می‌کند و عمر آن را افزایش می‌دهد. در مکان‌هایی که رطوبت و حرارت بالایی دارند استفاده از این نوع سیم‌کشی بهتر است، زیرا ایمنی بیشتر ساختمان را تضمین کرده همچنین سیم‌کشی توکار سبب زیبایی منزل خواهد شد چراکه بیننده هیچ اثری از داکت نخواهد دید. برای انجام این کار از سه روش زیر استفاده می‌کنند:

  1. سیم کشی با استفاده از جعبه تقسیم
  2. سیم کشی توکار با استفاده از جعبه کلید و پریز
  3. سیم کشی توکار با استفاده از جعبه فیوز

مزیت‌های سیم‌کشی توکار

شیوه سیم کشی توکار را می‌توان امن‌ترین روش انتقال الکتریسیته در ساختمان دانست چراکه در داخل دیوار انجام شده و عوامل بیرونی به راحتی نمی‌توانند روی آن تاثیر بگذارند. همچنین از نظر زیبایی این روش بسیار بهتر است زیرا هیچ اثری از داکت یا سیم روی دیوار مشاهده نخواهید کرد. در این روش خطر برق گرفتگی و آتش سوزی به حداقل خود رسیده و رطوبت نمی‌تواند روی سیم‌کشی ساختمان تاثیر بگذارد.

[readMore]سیم کشی جعبه فیوز[/readMore]

معایب سیم‌کشی توکار

این روش معایبی هم دارد از جمله اینکه این که بسیار گران‌تر از شیوه روکار است، همینطور اگر نقصی در سیم‌کشی ساختمان بوجود بیاید رفع کردن آن بسیار سخت است. اگر بخواهید جای پریزهای برق را عوض کنید حتما باید دیوار را شکاف داده که این باعث ضرر و زیان مالی فراوانی می‌شود. آخرین عیبی که به روش سیم کشی توکار می‌توان گرفت این است که بعد از انجام کار هیچگونه تغییری در آن ایجاد نخواهد شد برای مثال اگر برقکار سیار در انجام کارش اشتباهی انجام داده باشد غیرممکن است که بتوانید آن را حل کنید مگر اینکه دوباره فرآیند سیم‌کشی را از اول انجام دهید پس باید کار را با نهایت دقت انجام داد.

سیم کشی تو کار

سیم کشی تو کار

سیم کشی روکار یا توکار ؟

هر کدام از روش‌ها مزایا و معایبی دارند این بستگی به انتخاب شما دارد که کدام را انتخاب کنید، باید توجه داشته باشید که در سیم‌کشی تمام ساختمان می‌توان از هر دو روش استفاده کرد. برای نمونه با توجه به شرایط، بعضی نقاط ساختمان را می‌شود روکار سیم‌کشی کرد و در نقاطی که حفظ زیبایی مهم است از روش توکار استفاده کرد. برای انجام سیم‌کشی معیارهایی از قبیل زیبایی، دسترسی آسان در صورت ایجاد نقص می‌تواند در انتخاب روش مناسب مهم باشد به همین خاطر در ابتدای کار مهندسان در این باره به شما مشاوره خواهند داد تا بتوانید بهترین روش را برای ساختمان خود انتخاب کنید.

سیم کشی توکار ساختمان

امروزه برای بیشتر ساختمان‌ها، اغلب از روش سیم کشی توکار استفاده می‌کنند. برای سیم کشی توکار نیز سه روش متفاوت وجود دارد دارد که عبارتند از:

سیم کشی توکار با جعبه فیوز

در این قسمت، هر جای خانه بخش بندی متفاوتی دارند به همین دلیل سیم کشی توکار باید برای هر قسمت به صورت مجزا انجام شود. در سیم کشی توکار باید تابلو باید در جایی قرار بگیرد که لوله‌ها به راحتی به محل تابلوی مرکزی دسترسی داشته باشند.

[readMore]سیم کشی مغازه[/readMore]

سیم کشی توکار با کلید و پریز

در این سیم کشی، قوطی کلید و پریز، جایگزین قوطی تقسیم می‌شود. البته لازم به ذکر است، در حال حاضر سیم کشی توکار با قوطی کلید، پرکاربرد تر است. اما در بعضی از زمان‌ها از سیم کشی توکار با کلید و پریز هم استفاده می‌شود، در این روش جای کافی سیم‌ها ایجاد می‌کنند تا بتوان کلید و پریز را به آسانی در قوطی کلید قرار دهند. در سیم کشی تو کار با کلید و پریز، سیم‌های روشنایی را از سیم‌های پریز جدا قرار می‌دهند.

سیم کشی با جعبه تقسیم

هر چند سیم کشی با جعبه تقسیم جزء روش‌های قدیمی محسوب می‌شود و در گذشته بیشتر کاربرد داشتند؛ اما امروزه برای بعضی از ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما با این حال استانداردها و مهندسان ناظر سعی بر این دارند تا سیم کشی برق با استفاده از جعبه فیوز انجام شود.

جعبه تقسیم برای انشعابات دادن در راه سیم و لوله کاربرد دارد. به عنوان مثال در گذشته برقکار برای این که سیم کشی را درست انجام دهد بالای هر کلید و برق در ارتفاع مشخصی مثلا ۴۰ سانتی متر، یک جعبه تقسیم قرار می‌داد تا بتواند بدون این که سیم نول را به داخل کلید ببرد، سر بندی کند. روش جعبه تقسیم هر چند قدیمی است؛ اما در آن سیم و لوله کمتری استفاده می‎شود.

[readMore]سیم کشی زنگ خانه[/readMore]

درج دیدگاه