5/5 - (1 امتیاز)

آگوست 10, 2022

5/5 - (1 امتیاز)

سیم کشی آیفون تصویری

سیم کشی آیفون تصویری به دلیل امینت تقریباً زیادی که برای ساکنین به همراه دارند، بسیار رواج پیدا کرده است. از ساختمان یک واحده تا برج های چند طبقه همگی به دنبال استفاده از آیفون های تصویری هستند، هر چند نصب آیفون صوتی هم هنوز خواهان خود را دارد. در نگاه اول نصب و سیم کشی آیفون تصویری بسیار مشکل به نظر می رسد، مخصوصاً برای کسانی که هیچ آشنایی با برق و سیم کشی ندارند. اما اگر تا آخر این مطلب با ما همراه باشید می توانید آیفون تصویری خود را بدون هیچ مشکلی و به راحتی نصب کنید.

 شماتیک نصب آیفون تصویری

قبل از آنکه توضیحات اصلی در خصوص نحوه سیم کشی و نصب آیفون تصویری را برای شما بازگو کنیم، لازم دانستیم تا شماتیک کلی از نحوه نصب این وسیله را در اختیار شما قرار دهیم.

مطالعه بیشتر: تعمیرات آیفون تصویری

لوازم مورد نیاز برای نصب آیفون تصویری

برای نصب آیفون تصویری لازم است تا در زمان سیم کشی برق ساختمان یک عدد پریز برق مخصوص آیفون در نظر گرفته شود. این مسئله مورد مهمی است که باید توسط مجری برقکار ساختمان مورد توجه قرار بگیرد.

برای آیفون ها می توان از کابل معمولی و کابل فویل دار استفاده کرد. در این بین اگر می خواهیم تصویر و صوت دریافتی ما از آیفون تصویری بدون هیچ گونه نویز و پرش باشد، بهترین کار بکاگیری کابل فویدار است.

چون یک لایه فویل بر روی سیم ها قرار گرفته و مانع از نویزدار شدن صدا و تصویر دریافتی می شود. علاوه بر این یک شیلد به صورت لخت در سیم قرار دارد که جلوی نویز را می گیرد.

سطح مقطع هر رشته از کابل مخصوص آیفون 0/4 یا 0/6 می باشد و تعداد رشته های سیم داخل کابل با توجه به برند آیفون تصویری و سیم کشی مورد نیاز برای آن متفاوت است، ولی اکثراً از نوع 2 زوج یا چهار سیمه می باشند.

آیفون های تصویری که مورد بحث ما در این مطلب هستند، در برندهای مختلف و در دو نوع کلی سیاه و سفید و رنگی در بازار موجودند.

قسمت های مختلف آیفون های تصویری در هر نوع و برندی که باشند، به قرار زیر است:

مطالعه بیشتر: نصب آیفون تصویری

 • ترانس تغذیه

این وسیله برق شهر را دریافت کرده و ولتاژ آن را به مقدار مصرفی آیفون تصویری تبدیل می کند. به این صورت برق آیفون تامین می شود.

 • پنل داخلی

طراحی پنل داخلی آیفون تصویری ممکن است در جزئیات خود در برندهای مختلف کمی متفاوت باشد. اما به طور کلی پنل داخلی آیفون تصویری از قسمت های زیر تشکیل شده است:

 • گوشی و میکروفن برای برقراری ارتباط صوتی با شخصی که در جلوی پنل خارج از ساختمان قرار دارد.
 • صفحه نمایش که صفحه دوربین نصب شده روی پنل خارجی را نمایش می دهد.
 • یک عدد دکمه که روی پنل داخلی آیفون تصویری تعبیه شده و می توانیم بدون برداشتن گوشی، تصویر فرد پشت درب را مشاهده کنیم.
 • دکمه دیگری که با فشردن آن عمل درب باز کردن را برای ما انجام می دهد.
 • یک عدد ال ای دی بر روی گوشی آیفون تصویری وجود دارد که نشان می دهد آیفون روشن است یا خاموش.
 • در کنار گوشه آیفون یک سری دکمه برای تنظیم میزان صدا، مقدار روشنایی و شدت رنگ تصویر قابل نمایش در صفحه مانیتور وجود دارند.
 • دکمه دیگری بر روی پنل داخلی آیفون قرار داده شده که می توان بدون اینکه اتصال برق آن را قطع یا وصل کنیم، آیفون را روشن و خاموش کنیم.
 • در پشت قاب گوشی آیفون تصویری تعدادی ترمینال به چشم می خورند که به منظور اتصال گوشی به قسمت های مختلف آیفون، همچون پنل، در بازکن و برق شهر تعبیه شده اند و سیم کشی آیفون از قسمت ترمینال ها صورت می گیرد.
 • یک قطعه فلزی در پشت قاب پنل داخلی آیفون تصویری قرار دارد که به منظور اتصال گوشی به دیوار از این قطعه استفاده می شود.

"<yoastmark

نحوه نصب و سیم کشی آیفون های تصویری

نحوه سیم کشی آیفون های تصویری با توجه به برند و طراحی های صورت گرفته بر روی این وسیله متفاوت است.

اما ما در این قسمت ساده ترین و عمومی ترین حالت از سیم کشی آیفون تصویری را برای شما توضیح می دهیم تا با استفاده از آن بتوانید آیفون تصویری خود را سیم کشی کنید.

وقتی از سیم کشی آیفون تصویری حرف می زنیم، منظورمان این است که باید اولاً برق مورد نیاز برای روشن شدن آیفون را به آن برسانیم.

دوماً برای اینکه آیفون بتواند کار کند، لازم است تا ارتباط بین پنل خارجی و داخلی و همچنین قفل درب بازکن آیفون تصویری را فراهم کنیم.

بنابراین مدار سیم کشی آیفون تصویری به سه قسمت تقسیم می شود:

 1. تامین برق آیفون از برق شهری تا منبع تغذیه
 2. ارتباط بین پنل خارجی و گوشی و مانیتور در پنل داخلی
 3. ارتباط بین آیفون تصویری و قفل درب باز کن

مطالعه بیشتر: نصب آیفون صوتی

 • لوله گذاری برق آیفون تصویری

برای اینکه کابل برق مورد نیاز برای آیفون تصویری را در ساختمان فراهم کنیم، باید ابتدا لوله گذاری را انجام دهیم.

پس از قسمت درب خروجی ساختمان تا محل نصب پنل داخلی آیفون تصویری لوله برق را به صورت توکار و مستقیم اجرا می کنیم.

بهتر است محل نصب پنل داخلی آیفون تصویری در نزدیکی آشپزخانه باشد. دقت کنید اگر فاصله بین آشپزخانه تا گوشی واحد زیاد است، در همین مرحله باید لوله گذاری مخصوص گوشی اضافی یا اینترکام را انجام دهیم.

در این صورت دیگر مجبور نیستیم لوله گذاری را به صورت روکار انجام داده و از زیبایی محیط داخلی ساختمان بکاهیم.

 • سیم کشی آیفون تصویری

تمامی ارتباطات برقی مورد نیاز در آیفون تصویری توسط کابل برق صورت می گیرد. این کابل برق بهتر است فویل دار و شیلدار بوده و هرگز از کابل تکه شده به منظور سیم کشی آیفون تصویری نباید استفاده شود.

یک تفاوت اساسی بین آیفون صوتی با آیفون تصویری در این است که در آیفون های صوتی لازم نیست تا برق 220 ولت را به گوشی آیفون برسانیم.

اما در نصب آیفون تصویری لازم است تا گوشی آیفون از برق 220 ولت تغذیه کند، در غیر این صورت آیفون روشن نمی شود.

وقتی شما آیفون تصویری را از بازار تهیه می کنید، در داخل جعبه یا همان بسته بندی محصول کابل سوکت دار حامل 4 رشته سیم و یک کابل دو رشته ای را مشاهده می کنید.

مطالعه بیشتر: تعمیرات آیفون صوتی

از کابل 4 رشته ای به منظور ارتباط بین پنل داخلی و خارجی آیفون تصویری استفاده می شود. برای این منظور با توجه به فاصله بین پنل خارجی و داخلی آیفون تصویری سیم رابط 2 زوج یا 4 سیمه را به این کابل اضافه می کنیم.

ارسال دیدگاه