ژوئن 18, 2022

تعمیرات آیفون تصویری

تعمیرات آیفون تصویری یکی از مواردی است که افراد زیادی به دنبال آن هستند. با توجه به افزایش قیمت ها تعمیر به جای تعویض به صرفه تر می باشد. در این مقاله ایراد ها و نحوه تعمیر آن ها را بررسی می کنیم.

مشکلات رایج انواع آیفون تصویری به همراه نحوه رفع آن ها

ما در این قسمت تلاش کرده ایم به تمام ایرادات احتمالی که ممکن است در یک پنل، مانیتور و حتی درب بازکن آیفون تصویری ایجاد شود، اشاره کنیم و راه حل رفع آن را نیز توضیح دهیم:

 • آیفون تصویری خاموش است.

اولین و ساده ترین مشکلی که به احتمال زیاد با آن مواجه می شوید، خاموش بودن سیستم آیفون تصویری است.

از آنجا که آیفون تصویری برای روشن شدن و روشن ماندن به برق نیاز دارد. پس به احتمال خیلی زیاد برق به آیفون وارد نمی شود تا سیستم را فعال کند.

برای بررسی برق ورودی به آیفون تصویری ابتدا به سراغ جعبه فیوز یا جعبه تقسیم برق ساختمان بروید تا از وجود برق در ساختمان مطمئن شوید.

در صورتی که با وجود وصل بودن برق در ساختمان باز هم آیفون تصویری خاموش بود، باید سیم های برق متصل به تغذیه یا ترانس آیفون را چک کنید.

ممکن است سیم های برق ترانس قطع شده باشند و یا ترانس سوخته باشد. در این حالت تنها کاری که می توانید انجام دهید اصلاح سیم کشی ترانس تغذیه آیفون تصویری و یا تعویض ترانس است.

در ادامه اگر ترانس آیفون تصویری هم کار می کرد و سیم کشی آن مشکلی نداشت. باید از قطع نبودن سیم های داخلی آیفون تصویری مطمئن شویم.

برای انجام این کار از مولتی متر کمک می گیریم و سیم های متصل به آیفون تصویری را از پشت مانیتور باز کرده و دو به دو تست می کنیم.

به این صورت که یک سر از دو رشته سیم را به یکدیگر و سر دیگر از آن دو رشته سیم را به مولتی متر متصل می کنیم.

سپس مولتی متر را در حالت تست بوق قرار می دهیم. اگر مولتی متر بوق زد، به این معنی است که سیم کشی آیفون تصویری مشکلی ندارد و هیچ کدام از سیم ها قطعی ندارند.

البته احتمالات دیگری همچون سوختن خازن ها و برد آیفون تصویری هم می توانند دلایلی برای خاموش بودن دستگاه باشند.

تعمیرات آیفون تصویری

تعمیرات آیفون تصویری

بنابراین مواردی که می توانند باعث خاموش شدن آیفون تصویری شوند، به قرار زیر هستند:
 • قطع بودن برق در سیم کشی برق ساختمان
 • وجود قطعی در سیم کشی ترانس تغذیه
 • سوختن فیوز ترانس تغذیه
 • قطعی سیم برق در سیم کشی آیفون تصویری
 • سوختن خازن
 • سوختن برد
 • تصویر آیفون تصویری قطع است.

قطع بودن تصویر در آیفون تصویری برندهای مختلف از جمله تابا، الکتروپیک، کوماکس و حتی مارک های خارجی هم دیده می شود.

این مشکل رایج با توجه به اینکه تصویر در مانیتور تمام طبقات قطع شده یا فقط تصویر در مانیتور یک الی چند واحد قطع است، دلایل متفاوت داشته و نحوه تعمیر آن نیز فرق می کند.

 • اگر تصویر در تمام واحدها قطع باشد:

در صورتی که تصویر دریافتی در تمامی مانیتورهای وصل شده در داخل واحد تمامی طبقات قطع باشد، به احتمال زیاد مشکل از پنل خارجی ساختمان است.

به طور حتم می دانید که در سیستم آیفون تصویری چند طبقه، یک پنل خارجی در قسمت درب ورودی ساختمان نصب می شود و تمامی مانیتورهای واحدها یا طبقات ساختمان به همان پنل سیم کشی می شوند.

دو عامل عمده می توانند در قطعی تصویر از پنل آیفون تصویری موثر باشند:

 1. خرابی برد اصلی پنل

یکی از مهمترین وظایف برد اصلی پنل آیفون تصویری این است که برق مورد نیاز دوربین روی پنل را تامین می کند و توسط سه عدد سیم به رنگ های زرد، مشکی و قرمز به پنل وصل شده است.

وظیفه هر کدام از این سیم ها به قرار زیر است:

 • سیم زرد جریان مثبت تصویر
 • سیم مشکی جریان منفی تصویر و منفی برق
 • سیم قرمز جریان مثبت برق

بنابراین برای اینکه بتوانیم علت تصویر نداشتن در صفحه نمایش تمام مانیتورهای آیفون تصویری نصب شده در ساختمان را بررسی کنیم. کافیست ولتاژ دو سیم مشکی و قرمز را در زمان برقراری ارتباط بررسی کنیم.

اگر در زمان تست هیچ ولتاژی وجود نداشت، مشکل از خرابی پنل است. ولی اگر 12 ولت جریان مستقیم وجود داشت، برد اصلی هیچ مشکلی ندارد.

 • صدا در گوشی آیفون تصویری نویز دارد.

در صورتی که صدای دریافتی در گوشی آیفون تصویری دارای خش بوده و صاف نباشد، صدا را با حالت نویز دریافت می کنیم.

دلایل مختلفی می توانند در نویز دار بودن صدای دریافتی از گوشی آیفون تصویری دخالت داشته باشند:

 • اگر سیم های استفاده شده در سیم کشی آیفون تصویری را بدون لحیم کاری به هم وصل کنیم، سولفاته زدن محل اتصال سیم ها در اثر رطوبت باعث ایجاد نویز می شوند.
 • چنانچه سیم آیفون از کنار سیم برق در ساختمان عبور داده شود و سیم فویل دار نباشد. نوساناتی در کابل آیفون بوجود می آید که ما صدا را نویزدار دریافت می کنیم.
 • کابلی که برای سیم کشی آیفون تصویری استفاده کرده ایم، شیلد دار نیست.
 • میکروفن پنل دارای مشکل است و صدا را با نویز به گوشی می فرستد.
 • سیم شماره 2 که مسئول انتقال صدا از پنل به گوشی می باشد، دچار قطعی شده است.

برای تعمیر و رفع نویز در آیفون تصویری باید ابتدا از لحیم کاری سیم های مورد استفاده در پنل و مانیتور مطمئن شویم.

سپس اگر مطمئنیم از سیم بدون شیلد و بدون فویل استفاده کرده ایم. تنها راه خلاصی از این مشکل تعویض سیم کشی آیفون با سیم شیلد دار و فویل دار است.

در نهایت به سراغ چک کردن میکروفن آیفون تصویری در قسمت پنل درب ساختمان می رویم. شاید میکروفن خراب شده و نیاز به تعویض داشته باشد. در هنگام مشاهده این مشکلات نیاز به تعمیر آیفون تصویری خود دارید. بهتر است تعمیرات را به تکنسین با تجربه بسپارید.

Rate this post

ارسال دیدگاه

Rate this post