فهرست این محتوا برای دسترسی سریع روی تیتر مربوطه کلیک کنید نمایش
راضی بودی؟

می 11, 2020

فهرست این محتوا برای دسترسی سریع روی تیتر مربوطه کلیک کنید نمایش
راضی بودی؟

از بین بردن لکه از روی لباس

از بین بردن لکه از روی لباس

در گذشته اگر قهوه روی بلوز محبوبتان می‌ریخت، این لکه برای همیشه روی آن باقی می‌ماند و باید آن را در سطل زباله می‌انداختید؛ اما اکنون با روش‌ها و فوت‌وفن‌های هوشمندانه‌ی از بین بردن لکه‌ها دیگر این اتفاق نمی‌افتد. راه‌حل از بین بردن لکه‌ها این است که لباس‌ ها را چگونه و با استفاده از چه موادی لکه‌گیری کرد. و بعضی لک‌های لباس را میتوان با استفاده از ماشین لباسشویی از بین برد.

با استفاده از مواد شوینده

استفاده از مایع ظرفشویی، به خاطر کششِ سطحیِ بالایی که در آب ایجاد می‌کند، برای از بین بردن لکه‌های ناشی از روغن یا چربی، راه حل مناسبی است.

پاک کردن لکه‌ی لوازم‌ آرایش

کرم پودر، سایه چشم و رژ لب را می‌توان به‌آسانی و به کمک مواد شوینده‌ی مایع لکه‌گیری کرد. مقدار کمی از مواد شوینده مایع را بر روی لکه ریخته، بسابید و سپس مثل همیشه با آب بشویید. همین طور زمان‌هایی پیش می‌آید که اغلب یقه‌ی لباس به مواد آرایشی مایع آغشته می‌شود. لکه‌های ناشی از مواد آرایشی را می‌توان به کمک کِرِم اصلاح و کیسه حمام از بین برد.

از بین بردن لکه از روی لباس

برای از بین بردن جای رژلب روی لباس از اسپری مو استفاده کنید.

اگر پودر رژگونه یا برنزه کننده درون کیف آرایش تان شکست، نگران نباشید. پارچه‌ی مرطوب پاک کننده‌ی آرایش به خوبی آن را تمیز می‌کند.

شاید مقداری عطر به طور تصادفی روی لباس ابریشمی شما ریخته شده باشد! کمی الکل اتانول روی یک بانداژ چند لایه (مخصوص بستن زخم) ریخته و بر روی سطح مورد نظر بکشید.

سفیدک حاصل از خوشبوکننده‌های بدن را با مالیدن آرام فوم محافظ آویز (جا رختی) پاک کنید.

پاک کردن لکه‌ی جوهر از روی لباس

لکه‌ی جوهر با پایه‌ی آب یا خودکار را می‌توان با پاک کردن جوهر اضافی از پارچه و خیساندن لباس در آب گرم به همراه مواد شوینده‌ی لباس به مدت ۵ دقیقه از بین برد. از برنامه‌ی شستشو با گرم‌ترین دما استفاده کنید.

برای از بین بردن لکه‌های ناشی از جوهر بر روی لباس نخی، مقداری الکل را به نرمی روی لکه بمالید و سپس آن را بشویید. اگر جوهر روی پلی استر ریخت، اسپری مو را برداشته و به صلاحدید خودتان روی آن بپاشید آنگاه، قبل از اینکه لباس را داخل ماشین لباس شویی بیندازید با استفاده از یک پارچه‌ی خشک و تمیز بر روی آن بکشید.

از بین بردن لکه از روی لباس

پاک کردن لکه‌ی قهوه و آب‌میوه از روی لباس

ازآنجایی‌که لکه‌های قهوه و آب‌میوه تانین دارند، باید لباس را به‌سرعت لکه‌گیری کرد. مایع ریخته شده‌ی اضافی را از روی لباس پاک‌کنید، سپس آن را به مدت ۴ ساعت در آبی که دارای مقدار مساوی مایع ظرف‌شویی و مایع سفیدکننده است بخیسانید. سپس آن را با برنامه‌ی شستشو با بالاترین دمای آب بشویید. از این روش برای لباس‌های تیره استفاده نکنید.

پارچه‌ای که با آب انگور قرمز لکه‌دار شده است را با آب انگور سفید خیس کنید و سپس آن را با لایه‌ای ضخیم از خمیر جوش شیرین بپوشانید. بگذارید چند ساعتی در همین حال بماند سپس آنرا به شیوه‌ی همیشگی بشویید.

برای از بین بردن لکه چای یا قهوه می‌توانید با آب ولرم و اسفنج روی آن را نرم بسابید، سپس با استفاده از کمی گلیسیرین لکه گیری کنید.

از بین بردن لکه از روی لباس

پاک کردن لکه‌ی لاک ناخن از روی لباس

اگر روی لباستان لاک ناخن ریخته قبل از انجام هر کاری سریعاً به برچسب شستشوی آن توجه کنید. اگر لباس شما ویژگی‌های بخصوصی مثل الیاف مداکریلیک و تری‌استات دارد، حتماً آن را به خشک‌شویی معتبری ببرید و سعی نکنید خودتان لکه را برطرف کنید. اگر از استون برای پاک کردن این الیاف استفاده کنید لباس سوراخ خواهد شد.

برای پاک کردن لکه به مواردی از قبیل پارچه، دستمال کاغذی یا حوله سفید نیاز دارید. از کشیدن دست یا پارچه بر روی لکه جدا خودداری نمایید زیرا این کار باعث نفوذ لاک به عمق پارچه شده و لکه را روی لباس پخش می‌کند. چند دستمال کاغذی تمیز را روی سطح صافی بگذارید و لباس را از قسمت لکه شده روی آن قرار دهید. با استفاده از پنبه یا پارچه‌ای آغشته به استون لکه لاک از از قسمت خارج لکه به سمت داخل و مرکز آن پاک کنید، این کار باعث می‌شود تا لکه به قسمت‌های تمیز لباس پخش نشود. در هنگام پاک کردن لباس، با پنبه استونی به قسمت لکه شده ضربه بزنید تا به خوبی تمامی قسمت‌های آن استونی شود. دستمال کاغذی‌های زیر قسمت لکه شده را به دستمال کاغذی‌های تمیز جایگزین کنید و این کار را تا زمان رفع شدن کامل لکه ادامه دهید.

پس از برطرف شدن لکه این قسمت از لباس را با فشار آب گرم بشویید تا استون کاملاً از الیاف آن خارج شود. در صورت باقی ماندن جای لکه، از لکه‌بر لباس استفاده کنید. لباس را طبق دستور بشویید. و اجازه دهید تا در هوای آزاد خشک شود.

از بین بردن لکه از روی لباس

روش پاک کردن لکه رژ لب از لباس:

ابتدا لکه رژ لب را تا جایی که امکان دارد با دستمال حوله ای پاک کنید.
دستمال مرطوب کودک نیز به پاک شدن هرچه بیشتر لکه رژ لب کمک میکند.

رابینگ الکل را روی لکه بکشید و به مدت ۵ دقیقه بگذارید تا روی لکه رژ لب بماند.
با آب سرد بشویید و بار دیگر این کار را تکرار کنید.

اکنون با یک پارچه الکل را روی لکه بمالید.
اگر پارچه رنگی شد با قسمت تمیز دیگری از پارچه اینکار را ادامه دهید.
سپس با آب سرد بشویید.

مقدار کمی مایع ظرفشویی روی لکه بیاندازید.
با یک پارچه بمالید و با آب سرد آبکشی کنید.
اینقدر این مرحله را تکرار کنید تا لکه به طور کامل پاک شود و یا دیگر هیچ رنگی از لباس خارج نشود.
میتوانید برای پاک کردن لکه رژ لب بر از لکه بر های آماده شرکتی نیز استفاده کنید.

بیشتر بدانیم: آیا میتوان وایتکس داخل ماشین لباسشویی بریزیم؟

پاک کردن لکه‌ی موم از روی لباس

لباس یا رومیزی را درون فریزر قرار دهید تا لکه سفت شود. موم سفت شده را از روی لباس بتراشید، سپس یک پاکت کاغذی را زیر و روی لکه قرار دهید و اتو بکشید. لباس را مثل همیشه بشویید.

پاک کردن لکه‌ی خون از روی لباس

لکه‌ی خون تازه را فوراً با استفاده از آب سرد بشویید و لباس را درون ماشین لباسشویی قرار دهید. برای لکه‌گیری لکه خون خشک‌شده بر روی پارچه و لباس از مواد لکه بر آنزیم دار استفاده کنید. اگر لکه پس از شستشو باقی‌مانده است از هیدروژن پراکسید که ماده‌ای سفیدکننده است استفاده کنید.

اگر خون دماغ شدید و….قطرات خون بر روی لباس تان چکید، بهترین روش برای لکه گیری این است که چند قطره آمونیاک در ظرف آب یخ ریخته و لباس تان را به مدت ۲۰ دقیقه داخل آن بیندازید. اگر کماکان لکه در جای خود باقی مانده بود، لباس را در آب گرم خیس کنید، سپس مقداری پودر نرم کننده گوشت بدون طعم (اصلاً نباید طعم دار باشد) را روی لباس بریزید تا حالت خمیری شکلی روی لکه ایجاد شود. آن را با یک حوله کاغذی بپوشانید تا مرطوب باقی بماند. روز بعد، خمیر ایجاد شده را در محلول آب و (کمی) آمونیاک فرو کرده و آب بکشید و سپس لباس را به طور عادی بشویید.

از بین بردن لکه از روی لباس

پاک کردن لکه‌ی روغن آشپزی از روی لباس

روغن را با استفاده از دستمال‌کاغذی پاک‌کنید، دو طرف پارچه را جوش‌شیرین بریزید و اجازه دهید چند ساعت روی پارچه بماند، آن را با آب بشویید؛ و لباس را مثل همیشه بشویید.

پاک کردن لکه‌ی دئودورانت از روی لباس

لکه‌ی دئودورانت را می‌توان به‌آسانی با ریختن صابون مایع بر روی آن از تمیز کرد. اجازه دهید صابون ۵ دقیقه بر روی لباس بماند، سپس لباس را در خشک‌کن قرار دهید.

پاک کردن لکه‌ی چمن از روی لباس

با استفاده از مواد شوینده‌ی آنزیم دار لباس را شستشو دهید و با آب بشویید. سپس لباس را با برنامه‌ی شستشو با آب گرم بشویید.

از بین بردن لکه از روی لباس

پاک کردن لکه عطر و ادکلن از روی پیراهن و لباس

در اینجا روشی بسیار آسان برای از بین بردن لکه عطر از روی لباس را به شما آموزش میدهیم. لکه زردی که از عطر روی لباس بوجود می آید به دلیل اسید موجود در آن می باشد.

در ظرفی آب و جوش شیرین بریزید و به مدت ده الی پانزده دقیقه لباس را داخل ظرف خیس کنید. جوش شیرین ماده بسیار موثری برای از بین بدن لکه عطر روی لباس می باشد. بعد از خیساندن لباس به همان مدت که ذکر شد آن را با مواد شوینده بشویید.

روش دیگر اینکه در ظرفی آب و گلیسیرین را به مقدار مساوی مخلوط کنید و بگذارید چند ساعتی لباس در آن خیس بخورد و بعد با آب سرد و صابون آن را بشویید.

یک روش دیگر برای ازبین بردن لکه عطر از روی لباس

برای از بین بردن لکه ی عطر از روی لباس، پنبه را درآب سرد فرو برید و پس از فشار دادن روی محل مورد نظر بکشید. همچنین می توانید از الکل سفید نیز استفاده کنید.

از بین بردن لکه از روی لباس

چند روش دیگر برای پاک کردن لکه

پاک کردن لکه روغن از روی چرم

اگر روی کیف دستی چرمی تان (که شاید کلی پولش را داده باشید!) لکه‌ی روغنی ریخت، جای لکه را به پودر بچه آغشته کنید و یک شب به کیفتان مرخصی بدهید. صبح که شد اصولاً باید برطرف شده باشد اما اگر هنوز مثل کنه بر سر جای خود چسبیده بود دوباره همین روند را تکرار کنید تا لکه از بین برود.

پاک کردن پارافین از روی لباس

اگر روی یکی از لباس هایتان پارافین (شمعِ آب شده) ریخت و خشک شد، یک تکه کاغذ پارافین بردارید و بگذارید روی لکه‌های خشک شده، سپس روی آن را را اتو کنید تا نرم شود. کاغذ را که برداشتید، لکه‌ها هم به همراه آن کنده می‌شوند.

پاک کردن لکه از روی چرم جیر

برای پاک کردن لکه از روی چرم جیر، یک تکه نان بیات بردارید و لبه‌های خشکش را به آرامی روی لکه بکشید تا آن را از صحنه‌ی روزگار محو کند. اگر جای خراشی باقی ماند، برای صافکاری از پاک کن استفاده کنید.

پاک کردن سفیدک از روی لباس

برای زدودن سفیدک ناشی از عرق روی لباس، می‌بایست مخلوطی غلیظ و کرم مانند از اسید تارتاریک، آسپرین له شده و آب داغ درست کنید و آن را به منطقه‌ی مورد نظر بمالید. ۲۰ دقیقه صبر کنید و سپس لباس را با آب ولرم بشویید.

برای از بین بردن اثر تماس آب (سفیدک و چروکیدگی)، از روی چکمه‌های چرمی، چند قطره سرکه داخل یک کاسه آب خنک بریزید و با استفاده از یک مسواک نرم، این محلول را روی لکه بسابید تا هنگامی که دیگر سفیدک یا چروکیدگی دیده نشود. چکمه را بگذارید کنار تا درهنگام شب خشک شود.

از بین بردن لکه از روی لباس

پاک کردن چرم‌های براق

برای تمیز کردن چرم‌های براق می‌توانید از شیشه شور استفاده کنید که هیچ خطری برای چرم ندارد.

پاک کردن لکه‌ی آدامس از روی لباس

برای از بین بردن آدامس با یک تکه یخ چند مرتبه بر روی آدامس بکشید تا از روی لباس جدا شود .اگر آدامس از پارچه جدا نشد می توانید از بنزین استفاده کنید.۳۲ لکه لباس را اینگونه پاک کنید

پاک کردن لکه‌ی تمشک از روی لباس

محل لکه را در محلول پودر رختشویی بخیسانید و اگر شستید و نرفت مقداری ماست رویش بریزید.سپس با آب گرم شستشو دهید.

پاک کردن لکه‌ی آبرنگ از روی لباس

لکه با آب سرد بشویید سپس آنرا با آب نیمگرم و پودر رختشویی بشویید و آبکشی نمایید.اگر هنوز لکه برطرف نشده است، پنبه را به گلیسیرین آغشته نموده و روی آن بمالید سپس با آب گرم و پودر رختشویی بشویید و آب بکشید و اگر نتیجه نگرفتید از تربانتین استفاده نمایید.

پاک کردن لکه‌ی رنگ های پلاستیکی از روی لباس

باقیمانده رنگ را از روی پارچه بتراشید سپس لکه به مدت ۱۰ دقیقه در نفت بماند و بعد با آب گرم و صابون بشویید و آبکشی نمایید.

از بین بردن لکه از روی لباس

پاک کردن لکه‌ی رنگ های روغنی از روی لباس

پاک کردن لک کهنه رنگهای روغنی تقریباً غیر ممکن است اما در صورتی که هنوز خشک نشده باشد اضافه رنگ را از روی پارچه بتراشید بعد پنبه ای را به تربانتین آغشته کنید و روی لکه بمالید سپس با پنبه دیگری پاک کنید این کار را چندین بار تکرار کنید و ته رنگ را نیز با آب گرم و پودر لباسشویی از بین ببرید .

پاک کردن لکه‌ی زنگ زدگی از روی لباس

برای پاک کردن لکه زنگ زدگی لکه را ۱۰ دقیقه در آب لیموی تازه که به آن نمک زده اید خیس کنید سپس لباس را با آب بشویید.

پاک کردن لکه‌ی زردی اتو از روی لباس

اگر لباس کتانی بر اثر گرمای زیاد اتو زرد رنگ شده می توانید پیاز را دو نیم کرده و روی لکه بمالید لکه های زرد برطرف خواهد شد و بعد لباس را داخل آب سرد ۱۰ دقیقه خیس کنید و بعد آن را بشویید.یا از محلول آب اکسیژنه استفاده نمایید.

پاک کردن لکه‌ی واکس از روی لباس

ابتدا پارچه ای را خیس کنید و روی آن بکشید.سپس روی پارچه مقدای مایع ظرفشویی ریخته و بر روی لکه بکشید .بعد دوباره با پارچه خیس دیگری روی لکه بکشید اگر لکه کاملاً از بین نرفت ، با پارچه آغشته به الکل بر روی لکه بکشید، تا کاملاً تمیز شود.

پاک کردن لکه‌ی قیر از روی لباس

لکه قیر را در بنزین بخوابانید و سپس با آب و مواد شوینده شستشو دهید و بعد در معرض آفتاب بگذارید.

پاک کردن لکه‌ی سس گوجه فرنگی از روی لباس

ابتدا باقی مانده لکه سس کچاپ را با جسمی نوک تیز به آرامی بردارید.پارچه ای دیگر را به الکل آغشته کنید، و آنرا روی لکه فشار دهید بعد در آب سرد با مواد شوینده بشویید.

پاک کردن لکه‌ی چسب از روی لباس

یک تکه پارچه را آغشته به سرکه کرده و روی چسب بگذارید.چسب، سفتی خود را از دست داده و از لباس جدا می شود

از بین بردن لکه از روی لباس

پاک کردن لکه‌ی روغن ماشین از روی لباس

اگر لباس کتانی یا ابریشمی لک سیاه روغن ماشین را گرفت روی لکه ها را روغن،بمالید و بگذارید ۱۲ ساعت بماند.سپس آن را با بنزین پاک کنید.برای لباس چرمی می توانید مقداری وازلین روی لکه بمالید و بعد از یک ساعت و نیم با تتراکلرورد و کربن پاک کنید سپس با یک تکه پارچه پشمی آن را جلا دهید.برای تمیز کردن لباسی که لک روغن گرفته است آن را در کوکاکولا بخیسانید و سپس آنرا با آب و پودر لباسشویی بشویید.

پاک کردن لکه‌ی نوشابه از روی لباس

قشر نازکی از نمک یا پودر تالک (پودر بچه) روی لکه بریزید و آن را تا یک ساعت بگذارید بماند سپس با کمی مایع ظرفشویی و آب گرم شست وشو دهید.

پاک کردن لکه زرد عرق زیربغل

معمولاً پیراهن هایی که جنس شان از مواد پلی استر باشد عرق را به خود جذب می‌کنند و مخصوصاً زیر بغل‌هایشان حسابی زرد می‌شود. قبل از شستشوی این پیراهن‌ها باید مقداری آبلیمو روی آن‌ها بپاشید و سپس نسبت به شستشو اقدام کنید. اسید طبیعی موجود در لیمو، عرق بدن که ماده‌ی قلیایی باشد را خنثی کرده و رنگ زرد آن را از بین می‌برد.

پاک کردن شکلات از روی لباس

اگر تکه‌ای شکلات بر روی لباس ابریشمی تان ریخت، تا جایی که می‌توانید با لبه‌ی کند چاقو یا هر چیز دیگری که دم دستتان بود شکلات‌ها را از روی پارچه جدا کنید، سپس با استفاده از یک برس و محلول آب گرم و صابون، پارچه را به آرامی برس بکشید. اگر کماکان رنگ قهوه‌ای شکلات به کلی از بین نرفت، با استفاده از یک ابر آن را با محلولی از مقادیر مساوی الکل اتانول و آمونیاک خانگی بشویید و سپس لباس را با آب گرم بشویید.

به خاطر داشته باشید: هیچ وقت در هنگام لکه گیری چیزی را با شدت نسابید. این کار باعث می‌شود تا جای لکه بیشتر شود.

از بین بردن لکه از روی لباس

اگر سوالی دارید؟ در کادر زیر بنویسید پاسخ می دهیم!

[homepichPost]

درج دیدگاه