راضی بودی؟

می 16, 2020

راضی بودی؟

ترفندهایی برای از بین بردن بوی بد ظرفشویی

ترفندهایی برای از بین بردن بوی بد ظرفشویی
 شما پول زیادی بابت خرید ماشین ظرفشویی جدیدتان صرف کردید. قرار است از این به بعد خیالتان بابت تمیزی ظرف‌ها راحت باشد. اما بعد از مدتی بوی بدی از دستگاهتان حس می‌کنید و متاسفانه این بو هر سری بیش‌تر و بیش‌تر می‌شود. کار به جایی می‌رسد که دیگر حتی رغبت ندارید ظرفهای عزیزتان را به این دستگاه بدبو بسپارید! صحنه‌ی آشنایی به نظر می‌رسد، درست است!؟ اگر شما هم درگیر این مشکل هستید باید بگویم که جای درستی آمدید. ما در مقاله امروز قرار است بهترین نکات رفع بوی بد ماشین ظرفشویی را برایتان توضیح دهیم. این مژده را به شما بدهم که ترفندها بسیار ساده هستند و با وسایلی که در خانه دارید مشکل حل می‌شود. پس با ما همراه باشید.

مراحل ساده رفع بوی ماشین ظرفشویی

از بین بردن بوی ماشین ظرفشویی کار سختی نیست فقط لازم است مراحل به ترتیب و بادقت انجام شود.
مرحله اول: بخش اول کار تمیز کردن قسمت‌هایی است که منشا بوی بد هستند. با این‌کار مطمئن می‌شویم ذرات اضافی و فاسد غذا در دستگاه باقی نمانده‌اند.
مرحله دوم: بعد از این‌ که خیالمان از تمیزی ماشین ظرفشویی راحت شد، نوبت مرحله دوم، یعنی روش‌های بوزدایی است. قرار است به کمک مواد طبیعی موثر مثل لیمو و جوش شیرین بوهای نامطبوع را رفع کنیم.

ترفندهایی برای از بین بردن بوی بد ظرفشویی

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

فیلتر، محفظه داخلی، واشر و سبد بیش‌تر از سایر اجزای ماشین ظرفشویی می‌توانند منشا بوی بد باشند. برای این‌که خیالمان از بابت تمیزی این بخش‌ها راحت شود بهتر است نحوه صحیح نظافت هر کدام را بدانیم.

از بین بردن بوی بد ظرفشویی

تمیز کردن فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی

آب باقیمانده و سایر اضافات بعد از شستشو به کمک شلنگ تخلیه خارج می‌شود. بخش تخلیه ماشین ظرفشویی معمولا در قسمت پایین دستگاه قرار دارد و فیلتر تخلیه یکی از اجزای این بخش است. کار فیلتر این است که تکه‌های غذا را به دام بیاندازد تا مشکل گیر کردن آن‌ها در شلنگ تخلیه ایجاد نشود. با توجه به وظیفه فیلتر تخلیه فکر می‌کنم متوجه شده باشید که این بخش تا چه حد می‌تواند منشا بوی بد باشد. برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی لازم است اقدامات زیر را در مورد فیلتر انجام دهید.

  1. ظرف‌ها را از دستگاه تخلیه کنید. سبد پایین را بیرون بیاورید و فیلتر را جدا کنید (در بیش‌تر مدل‌ها فیلتر با چرخاندن به سمت چپ و سپس بالا جدا می‌شود. اما گاهی فیلتر به صفحه پیچ شده است و برای جدا کردن آن باید از پیچ‌گوشتی استفاده کنید.)
  2. باقی‌ماندۀ مواد غذایی را به کمک دست یا یک مسواک کهنه خارج کنید.
  3. فیلتر را زیر شیر آب بگیرید و با ملایمت بشویید.
  4. با معکوس کردن مراحل جداسازی فیلتر، آن را دوباره در جای خود قرار دهید.
  5. از جا افتادن فیلتر در محل درست مطمئن شوید و هرگز ظرف‌ها را بدون فیلتر شستشو ندهید.

توجه: برای جلوگیری از ایجاد بوی بد، تمیز کردن فیلتر را به صورت مداوم و دوره‌ای انجام دهید. برای انجام سرویس دوره‌ای حرفه‌ای هر 6ماه یکبار به متخصصین تعمیرکار اطلاع دهید.

ترفندهایی برای از بین بردن بوی بد ظرفشویی

محفظه داخلی ماشین ظرفشویی

بوی بد ممکن است بخاطر ایجاد جرم و کپک در بدنه داخلی هم باشد. پس برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی این قسمت را هم در نظر داشته باشید. تمیز کردن این بخش بسیار ساده است. ابتدا سبدها را خارج کنید. سپس با استفاده از یک پارچه (یا اسفنج) و مایع ظرفشویی تمام سطوح و ریل‌ها را به خوبی ضدعفونی کنید.

واشرهای ماشین ظرفشویی

گاهی چربی‌ها و ذرات ریز به واشر نفوذ کرده و بعد از گذشت زمان در محیط مرطوب داخل لاستیک کثیفی و بوی نامطبوع ایجاد می‌کنند. برای حل این مشکل واشر را خارج کنید، تمام سطح بیرونی و داخلی آن را به خوبی بشویید و بعد از خشک کردن، دوباره آن را در دستگاه قرار دهید. دقت کنید در حین کار با واشر آسیبی به آن نرسد. پارگی واشر می‌تواند عملکرد دستگاه را دچار مشکل کند.

از بین بردن بوی بد ظرفشویی

سبد ماشین ظرفشویی

اگر بخواهیم سخت نگیریم، سبدها کاملاً در ارتباط با آب و مواد شوینده هستند و اصولاً کثیفی روی آن‌ها باقی نمی‌ماند. اما برای اطمینان بهتر است آن‌ها را از دستگاه خارج کنید و در سینک ظرفشویی به خوبی تمیزشان کنید.

بوی بد ماشین ظرفشویی

از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی روش‌های مختلفی وجود دارد. پیشنهاد ما استفاده از مواد طبیعی و در دسترس است. چند روش موثر را در ادامه بررسی می‌کنیم.

از بین بردن بوی بد ظرفشویی

سرکه سفید

سرکه از بهترین مواد طبیعی برای ضدعفونی و جذب بو است. برای استفاده از سرکه در ماشین ظرفشویی، کافی است حدود یک فنجان از آن را در دستگاه ریخته و اجازه دهید یک دور برنامه شستشو بدون هیچ ظرفی کار کند. برای انتخاب دما از درجات بالا استفاده کنید اما زمان شستشو را کوتاه تنظیم کنید.

جوش شیرین

هر بحث نظافتی که در میان باشد جوش شیرین سر و کله‌اش پیدا می‌شود! برای استفاده از این ماده‌ی بوگیر، مقداری از آن را کف ماشین ظرفشویی بریزید و یک دور دستگاه را بدون ظرف روشن کنید.

مرکبات و لیمو

برای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی از معجزه مرکبات و بخصوص لیمو غافل نشوید. یک لیمو را از وسط برش دهید و در قسمت پایین ماشین ظرفشویی قرار دهید. برنامه کوتاهی را با دمای بالا انتخاب کنید و آسوده در کناری بشینید تا لیمو تاثیر خودش را بگذارد.

استفاده از خوشبوکننده

یکی راه دیگر برای اینکه ماشین ظرفشوییتان همواره خوشبو باشد این است که از خوشبوکننده مخصوص ماشین ظرفشویی استفاه کنید. این خوشبوکننده‌ها به سبد ماشبن ظرفشویی متصل می‌شوند و تا ماه‌ها دستگاه را خوشبو نگه می‌دارند. البته توصیه ما این است که ابتدا تمیزی و نظافت ماشین را انجام دهید و بعد از این خوشبوکننده‌ها استفاده کنید. حالا که به خوبی با روش تمیز کردن و از بین بردن بوی نامطبوع ماشین ظرفشوی آشنا شدید، یک پیشنهاد کاربردی دیگر هم برایتان دارم.

و در آخر …

برای این‌که ماشین ظرفشویی تمیزی ظرف‌ها را به خوبی انجام دهید شما هم باید برای تمیزی و رسیدگی به آن زمان بگذارید. توصیه می‌کنیم هر 6 ماه جرم‌گیری ماشین ظرفشویی را انجام دهید. همچنین سرویس و تعمیر ماشین ظرفشویی خود را فراموش نکنید و برای یک سرویس اصولی از متخصصان معتبر کمک بگیرید. کارشناسان ما در گلدیران تمام خدمات سرویس، عیب‌یابی و تعمیر لوازم خانگی شما را با تجربه و تعهد به کیفیت انجام می‌دهند.

درج دیدگاه